ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri Apple küresel arz darboğazlarına karşı bağışık ve kontrolsüz büyüyor, Google Hintli telekomünikasyon sağlayıcısı Bharti Airtel’e bir milyar ABD dolarına kadar yatırım yapmak istiyor ve kredi kartı sağlayıcısı Visa, ABD’nin daha yüksek harcamalarından yararlanıyor tüketiciler.

 GREENS

Bugün başlayacak olan GREENS federal parti konferansında, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck parti liderleri olarak veda edecek. Parti tüzüğü, devlet dairelerinin ve parti liderliğinin aynı anda kullanılmasına izin vermez. Federal Meclis üyeleri Ricarda Lang ve Omid Nouripour, halefleri olarak yarışıyorlar. Solcu olarak kabul edilen 28 yaşındaki Lang, ilk kez Federal Meclis’e girdi. 45 yaşındaki Nouripour İran’da doğdu ve 18 yıldır Federal Meclis üyesi. Dış ve güvenlik politikacısı kısa süre önce Frankfurt’taki seçim bölgesinde doğrudan yetki kazandı.

 28 Ocak Piyasa Gelişmeleri ALMANYA/EKONOMİ/BIP

DAX 40

Omicron dalgası muhtemelen Alman ekonomisini yılın başlangıcından önce büyüme rotasından attı. Reuters’in görüştüğü uzmanlar, Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) 2021’in dördüncü çeyreği için bugün açıklanacak verilerinin gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 0,3 oranında düşmesini bekliyor. Bununla birlikte, ilk kaba tahminde Destatis, yüzde 0,5 ila 1,0 arasında çok daha güçlü bir düşüş tahmin etmişti. Yaz aylarında, Alman ekonomisi hala toparlanma yolundaydı ve yüzde 1,7 büyüdü. Ancak yeniden şiddetlenen pandemi ekonomiyi yavaşlatıyor. Bundesbank geçtiğimiz günlerde hizmet sektörünün özellikle Aralık ayında sert bir darbe aldığı konusunda uyardı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

ALMANYA/VERGİLER

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri – Federal ve eyalet vergi gelirleri geçen yıl yine önemli ölçüde arttı. Federal Maliye Bakanlığı tarafından açıklandığı üzere, ilk Corona kriz yılı 2020 ile karşılaştırıldığında, yüzde 11,5 artarak neredeyse 761 milyar avroya ulaştılar. Uzmanların tahminleri bir kez daha açıkça aşıldı. Vergi tahmini çalışma grubu yakın zamanda yaklaşık 745 milyar dolar üstlenmişti. Aralık 2021’de ivme daha da güçlüydü. 111,5 milyar avro ile federal ve eyalet hükümetlerinin gelirlerinde yüzde 19,5’lik bir artış oldu.

 28 Ocak Piyasa Gelişmeleri APPLE

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri 

APPLE küresel dağıtım darboğazlarına karşı bağışıktır ve kontrolsüz büyüyor. Noel çeyreğinde satışlar, iPhone grubunun açıkladığı gibi, daha önce hiç elde edilmemiş olan yüzde on bir artarak neredeyse 124 milyar dolara ulaştı. Satış garantisi iPhone’un buna neredeyse yüzde 60 katkısı oldu. Şirket, her şeyden önce, Counterpoint’in danışmanlarına göre Apple’ın iPhone pazar payını dördüncü çeyrekte daha önce hiç olmadığı kadar yüzde 23 artırdığı Halk Cumhuriyeti’ndeki gelişen işlerden yararlandı. Altı yıldır ilk kez Amerikalılar, Çin’deki diğer tedarikçilerden daha fazla akıllı telefon sattı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

RTL

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri  RTL patronu Thomas Rabe, grubunun rakibi ProSiebenSat.1 ile birleşmesiyle yine flört ediyor. Rabe, “Eminim RTL ve ProSiebenSat.1 Almanya’da daha da yakınlaşacaktır,” dedi. Bu, RTL’nin Fransa ve Hollanda’daki işlemlerini tamamladığı zaman için geçerli, dedi Rabe, Fransız Senatosu’nun Fransa’daki medya yoğunlaşmasına ilişkin bir duruşmada.

 28 Ocak Piyasa Gelişmeleri GOOGLE

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri 

ABD’li teknoloji devi, Hintli telekomünikasyon sağlayıcısı Bharti Airtel’e 1 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. Her iki şirket tarafından da duyurulduğu üzere, yatırım Bharti Airtel’in dijital teklifini güçlendirmeyi amaçlıyor. Yatırım, Airtel’e hisse başına 9,77 $’lık 700 milyon $’lık bir öz sermaye yatırımını içeriyor. Şirketler, anlaşmanın Airtel’in tekliflerini ölçeklendirmeye yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere ticari anlaşmaların uygulanması için 300 milyon dolara kadarını içerdiğini söyledi.

 SK HYNIX

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri Güney Koreli çip devi, dördüncü çeyrek kazançlarını dört katına çıkararak üç yılın en yüksek üç aylık kârını kaydetti. Dünyanın en büyük ikinci bellek yongası üreticisi, sunucu müşterilerinden gelen bellek yongalarına yönelik özellikle güçlü talep nedeniyle Ekim-Aralık faaliyet karının bir yıl önceki 959 milyar won’dan 4.2 trilyon won’a (3.49 milyar $) yükseldiğini söyledi. Gelir, yıllık yüzde 55 artarak 12.4 trilyon wona ulaştı.

 28 Ocak Piyasa Gelişmeleri VISA

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri 

Kredi kartı veren kuruluş, ABD’li tüketicilerin daha yüksek harcamalarından yararlanıyor. Mastercard rakibinin açıkladığı gibi, ilk iş çeyreğinde kâr bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 3,9 milyar dolara yükseldi. Hem hacim hem de işlem sayısı arttı. Net satışlar yüzde 24 artarak 7,1 milyar dolara ulaştı.

 MONDELEZ

28 Ocak Piyasa Gelişmeleri  Atıştırmalıklara olan yüksek talep ve fiyat artışları, bisküvi ve cips üreticisinin son çeyrekte satışlarını artırmasına yardımcı oldu. Şirkete göre net gelir, analistlerin ortalama 7.59 milyar dolarlık tahminini geçerek 7.3 milyar dolardan 7.66 milyar dolara yükseldi. Ancak Oreo ve Chips Ahoy bisküvi markalarıyla tanınan grup, diğer şeylerin yanı sıra yüksek hammadde maliyetleri nedeniyle net karının 1,16 milyar dolardan 1 milyar dolara düşmesini kabul etmek zorunda kaldı.

 28 Ocak Piyasa Gelişmeleri LVMH

En iyi markaları Louis Vuitton ve Dior’dan güç alan lüks mal grubu, dördüncü çeyrekte satışlarını yüzde 27 artırarak, piyasa beklentilerini açıkça aştı. Hennessy konyak, Moet şampanya ve Sephora kozmetik ürünlerini de içeren tüm bölümler çift haneli yüzdelerde büyüdü.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Ham Petrol nedir?

Alireza

DAX Analizi 3 Ağustos

Alireza

14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Alireza