ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum

DAX Endeksi 5 Ocak Akşam Analizi

ABD iş raporuna göre faiz endişeleri baskın olmaya devam ediyor

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum, ABD’den gelen mevcut işgücü piyasası verileri, yatırımcıları Alman borsasında hızla yükselen faiz oranlarından korkmaya devam ediyor. Önde gelen DAX endeksi (DAX 40 endeksi) Cuma öğleden sonra biraz erken son kayıplarını genişletti ve en son yüzde 0,72 düşüşle 15.936.67 puana geriledi. Bununla birlikte, yeni yılda ticaretin ilk haftası için ılımlı bir artı işaretleri var.

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum, ABD’de işsizlik Aralık ayında daha da düştü. Beklendiği gibi, ücretler daha güçlü bir şekilde yükseldi. Landesbank Helaba’dan analist Ralf Umlauf, düşük işsizlik oranı ve güçlü ücret artışlarının arka planına karşı, ABD Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için tahvil alımlarını azaltmada karar verilen ve daha hızlı bir temponun onaylandığını görmesi gerektiğini yazdı. Fed’in daha keskin bir temposu, getirilerin daha da artmasına neden olacak ve hisse senetlerini sabit getirili tahvillerden daha az çekici hale getirecektir.

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir? 

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum bir gün önce, faiz oranı endişeleri, Çarşamba günü rekor bir rekoru kıl payı kaçırdıktan sonra Dax’ı geriletmişti. Index Radar’dan grafik teknolojisi uzmanı Andreas Büchler, kendinden emin: “Dax kısa vadeli dalgalanma koridorunun üst kenarına çok hızlı yükseldi, bu da deneyimlerin onu konsolidasyona daha duyarlı hale getirdiğini gösterdi. Bu nedenle, mevcut karşı hareket tahmin edilebilirdi ve yapıyor. Tehdit oluşturmayan yükseliş trendini temsil ediyor.”

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum orta ölçekli şirketlerin MDAX’ı Cuma günü yüzde 0,63 düşerek 34.945,25 puana geriledi. Euro bölgesi gösterge endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 0,54 düştü.
İlk bakışta Almanya’dan gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler tartışma için malzeme sağladı. Bu ülkede sanayi şirketlerinin üretimi Kasım ayında şaşırtıcı bir şekilde genel olarak düştü. Ancak ekonomistler, otomobil endüstrisindeki üretimde önemli bir artışa işaret ediyor.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Çip devleri Samsung Electronics (Samsung) ve STMicroelectronics’in iyi satış rakamları sektördeki kursları destekliyor. Yarı iletken üreticisi Infineon’un hisseleri Dax’in zirvesinde yaklaşık yüzde iki ve çip tedarikçisi Aixtron’un (AIXTRON SE) hisseleri ise neredeyse yüzde iki değer kazandı.

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, “Samsung Electronics’in faaliyet karı dördüncü çeyrekte dört yılın en yüksek seviyesine sıçradı” dedi. Bu arada STMicroelectronics, yüksek çip talebi nedeniyle geçtiğimiz yıl beklenenden fazla sattı.

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum, MDax’taki en iyi değerler arasında yer alan LANXESS’in hisseleri neredeyse yüzde üç arttı. Yatırım bankası Jefferies önceki gün hisseler için satın alma tavsiyesinin altını çizdikten sonra, İngiliz yatırım bankası Barclays şimdi olumlu konuştu. Analist Sebastian Satz, zayıf bir yılın ardından, 2022’de özel kimyasallar grubundaki hisselerin koşullarının daha iyi olduğunu yazdı. Bu görüş, üstün ve daha öngörülebilir kazanç artışına dayanmaktadır.

7 Ocak Piyasalardaki Son Durum, Euro en son 1,1313 ABD dolarından işlem gördü. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü referans oranını 1.1315 (Çarşamba: 1.1319) dolar olarak belirledi. Dolar 0,8838 (0,8835) Euro’ya mal oldu.

Tahvil piyasasında cari getiri eksi yüzde 0,19’dan eksi yüzde 0,20’ye düştü. Rex tahvil endeksi (REX toplam fiyat endeksi) yüzde 0,01 düşüşle 143,65 puana geriledi. Bund vadeli işlemleri yüzde 0.16 düşüşle 170.10 puana geriledi.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

31 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

DAX Endeks Açılışı 12 Kasım

Alireza

DAX Analizi 8 Eylül

Alireza