ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri

 MERCEDES

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri, MERCEDES patronu Ola Källenius şu anda iki büyük Çinli hissedar Baic ve Geely’nin kurucusu Eric Li’nin hisselerini yüzde on oranında daha fazla artırabileceklerini ve engelleyici bir azınlık için ortaklaşa çabalayabileceklerini reddediyor. Handelsblatt’a verdiği demeçte, “Öyle değil. Yatırımcılarımızla çok iyi ve güçlü ilişkilerimiz var” dedi.

 VOLKSWAGEN

VOLKSWAGEN‘in yan kuruluşu Porsche, elektrikli otomobil üreticisine geçiş için teknoloji uzmanlarını elinde tutmak istiyor ve start-up ağını genişletiyor. Spor otomobil üreticisi, start-up’larda uzmanlaşmış ABD girişim platformu UP.Labs ile işbirliği yapmayı kabul etti. 2023-2025 yılları arasında mobilite alanlarında yeni iş modellerine sahip altı şirket kurulması hedefleniyor.

VOLKSWAGEN’in İspanyol markası Cupra, 2025 yılına kadar üç elektrikli aracı piyasaya sürmeyi planlıyor. Cupra, adımla birlikte İspanya’da üretilen ilk tam elektrikli otomobilin de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Cupra, araçları Barselona yakınlarındaki bir etkinlikte tanıttı. Markanın şu anda toplam yedi modeli bulunuyor. Cupra, Seat’e aittir.

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri ADLER GROUP

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri

Gayrimenkul yatırımcısının yönetim kurulu başkanı Stefan Kirsten, bu yıl hasta grup için gayrimenkul işlemlerinden bir milyar avroluk iyi bir likidite girişi bekliyor. Handelsblatt’a “Bunlar, cari yılda nakit beklediğimiz projeler” dedi. “Bu yıl bir milyar veya 1,2 milyar avro gelmese bile, yine de nakit pozitif olacağız.” Bu durumda, satışlar yalnızca ertelenir. Kirsten şu anda “grubu duvara iten” gerçekçi bir senaryo görmüyor.

 CREDIT SUISSE

Zayıf yatırım bankacılığının 2022’nin ikinci çeyreğinde bankayı tekrar kırmızıya çekmesi muhtemel. İsviçre’nin önde gelen bankasının yaptığı açıklamaya göre, piyasa ortamının etkileri, sermaye piyasası ihraçlarının sürekli düşük seviyesi ve kredi marjlarının genişlemesiyle birlikte, Nisan ve Mayıs aylarında yatırım bankasının finansal gelişimi üzerinde olumsuz bir etki yaptı.

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri TRANSNET BW

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri

Endüstri çevrelerine göre, federal hükümet kamu hizmeti kuruluşu EnBW’nin elektrik şebekesi yan kuruluşuna yatırım yapmayı düşünüyor. Görüşmelere aşina olan birkaç kişi Reuters’e verdiği demeçte, enerji geçişinin arka planında, Federal Ekonomi Bakanlığı’nın TransnetBW’ye katılma konusunda temel bir çıkarı var. Bu, devlet bankası KfW aracılığıyla uygulanabilir. EnBW, bağlı ortaklıktaki yüzde 49,9’a varan azınlık hissesinin satışını inceliyor. Geçtiğimiz haftalarda çok sayıda soruşturma açıldı. İlk daha somut görüşmeler önümüzdeki haftalarda yapılmalı.

 AEROFLOT

Rus devlet havayolu şirketi, Ukrayna savaşı nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımların yol açtığı zararları sermaye artırımıyla yumuşatmak istiyor. Şirket, yeni hisse ihracından 185,2 milyar ruble (yaklaşık 2,8 milyar euro) toplamayı planlıyor. Hissedarlar planları genel kurulda onaylamıştı.

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri NOVAVAX

İlaç şirketinin hisseleri, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) bir danışma panelinin aşı için onay tavsiye etmesinin ardından mesai sonrası işlemlerde neredeyse yüzde 23 arttı.

 PAYPAL

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri

Grubun müşterileri gelecekte dünya çapında kripto para transfer edebilecekler. Ödeme işlemcisi, bu işlevin ABD kullanıcıları için etkinleştirildiğini duyurdu. Bunu yaparken de müşterilerinin bir dileğini yerine getiriyor.

İçeridekilere göre, Elon Musk’ın kısa mesaj hizmetinin planlanan milyar dolarlık devralımı için yeni finansman bulma çabaları askıya alındı. Konuya yakın kaynaklar, bunun nedeninin Musk’tan gelen yeni tehditlerin ardından işlemi çevreleyen belirsizlik olduğunu söyledi. Tesla patronu, yaklaşık 44 milyar dolarlık devralmadaki nakit payını azaltmak için yeni finansman kullanmak istiyor. Musk ve Twitter başlangıçta yorum yapmak için müsait değildi.

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri ALMANYA

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), Tarım Bakanı Cem Özdemir’in gıdaya vergi indirimi girişimini memnuniyetle karşıladı. DIW başkanı Marcel Fratzscher, “Handelsblatt”a yaptığı açıklamada, “Meyve, sebze ve tahıllar gibi belirli temel hizmet ürünleri için katma değer vergisinden muafiyet, sosyal açıdan akıllıca ve ekonomik olarak haklıdır” dedi. Böyle bir önlem herkesin yararına olacak ve hızlı bir şekilde uygulanabilir. Ukrayna’daki savaşın sonuçlarını göz önünde bulunduran Özdemir, halka kolaylık sağlanmasından yana konuştu ve meyve, sebze ve bakliyatta KDV’nin kaldırılması için kampanya yürüttü.

8 Haziran Piyasa Gelişmeleri AB

Avrupa Birliği’nde borsaya kote şirketler, yönetim organlarında en geç dört yıl içinde kadın kotaları uygulamalıdır. AB parlamenterleri, AB müzakerecilerinin bu konuda anlaştıklarını söylediler. Buna göre, 2026 yılının ortalarına kadar, denetleme kurulu yetkilerinin en az yüzde 40’ı kadınlara ait olmalıdır. Alternatif olarak, denetim kurulu ve yönetim kurulu üyelerinin birlikte en az üçte birini kadınların oluşturması gerekir. Son zamanlarda Almanya ve Fransa, uzun süredir askıda olan planlarını ileriye taşımıştı.

Nasdaq 100 nedir?  Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 3 Aralık

Alireza

DAX 10 Aralık Öğlen Analizi

Alireza

AVRUPA PİYASALARI 8 Eylül

Alireza