ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

8 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Salı sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

8 Mart Piyasa Gelişmeleri 

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Düsseldorf merkezli enerji grubu Uniper, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında Rus işinde bir U dönüşü yapıyor, Adidas Rusya pazarından geçici olarak çekiliyor ve bir basın haberine göre, Google Siber güvenlik şirketi Mandiant’ı satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

 UKRAYNA

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Rus haber ajanslarına göre, Moskova’daki hükümet, sivillerin tartışmalı bölgelerden kaçmasına izin vermek için insani koridorların kurulması için yeni bir teklif sunuyor. Birden fazla Rus haber kaynağının oybirliğiyle bildirdiğine göre, Salı günü yerel saatle (0700 GMT) itibaren, başkent Kiev de dahil olmak üzere beş Ukrayna kentinden siviller, Ukrayna’nın koşulları kabul etmesi halinde şehirleri güvenli kaçış yollarından terk edebilecekler. Bu kaçış yollarının çoğu, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin şimdiye kadar reddettiği Rusya veya Beyaz Rusya’dan geçecekti.

8 Mart Piyasa Gelişmeleri

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Başbakan Yardımcısı Alexander Nowak’a göre Rusya, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya giden doğal gaz arzını kesebilir. Nowak devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Avrupa’daki enerji krizi ve Kuzey Akım 2 yasağına ilişkin Rusya’ya yönelik asılsız iddialar” göz önüne alındığında böyle bir ambargonun haklı çıkacağını söyledi. Şu ana kadar hiçbir şeye karar verilmedi. Bir taslak bildiriye göre, AB devlet ve hükümet başkanları bu hafta yapacakları zirvede Rus enerjisine bağımlılığı azaltmak istiyorlar. Metinde, “Rus gaz, petrol ve kömür ithalatına olan bağımlılığımızı sona erdirme konusunda anlaştık” denildi.

 8 Mart Piyasa Gelişmeleri NÜKLEER GÜÇ

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Çevre Bakanı Steffi Lemke’nin (her ikisi de Yeşiller) görüşüne göre, kalan üç Alman nükleer santralinin hizmet ömrünü uzatmak, önümüzdeki kış olası arz darboğazlarını telafi etmeye hizmet etmeyecek. Funke medya grubunun gazeteleri ortak bir kaynaktan alıntı yaparak, “Faydaları ve riskleri tartmanın bir sonucu olarak, mevcut gaz krizi göz önüne alındığında bile, kalan üç nükleer santralin hizmet ömrünün uzatılması tavsiye edilmiyor.” Ekonomik İşler Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı’ndan test raporu.

 UNIPER

Düsseldorf merkezli enerji şirketi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında Rus işinde bir U dönüşü yapıyor. Uniper, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, Rusya’da herhangi bir yeni yatırım yapmayacağını duyurdu. Şu an için Rus elektrik santrali yan kuruluşu Unipro’ya herhangi bir fon aktarılmayacak. Geçen yılın sonunda başlatılan Unipro’nun satış süreci şimdilik durdurulacak ve en kısa sürede yeniden başlatılacaktır. Ayrıca Uniper, Nord Stream 2 AG’ye olan 987 milyon EUR tutarındaki kredilerini de yazacak.

8 Mart Piyasa Gelişmeleri ADIDAS

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Dünya pazar lideri Nike ve rakibi Puma’nın ardından en büyük Alman spor malzemeleri grubu da Rusya pazarından geçici olarak çekiliyor. Adidas Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya karşı savaş nedeniyle Rusya’daki kendi mağazalarının ve çevrimiçi ticaretinin bir sonraki duyuruya kadar askıya alınacağını duyurdu.

8 Mart Piyasa Gelişmeleri

Bir gazete haberine göre ADIDAS, ülkedeki satışlardaki düşüşün ardından Çin’deki patronunun yerini aldı. Financial Times’ın haberine göre, Jason Thomas’ın yerini eski Hong Kong patronu Adrian Siu alacak ve Dubai’ye taşınacak. Çin’in batısındaki Sincan eyaletindeki insan hakları anlaşmazlığında, diğer batılı üreticiler gibi Adidas da boykot çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

 8 Mart Piyasa Gelişmeleri GOOGLE

Bir medya raporuna göre, ABD’li teknoloji devi siber güvenlik firması Mandiant’ı satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Bu, The Information tarafından konuya aşina olan kişilere atıfta bulunularak bildirilmektedir. Mandiant’ın piyasa değeri 4,5 milyar dolar. Ne Google ne de Mandiant başlangıçta bir açıklama yapamadı. Mandiant hisseleri, raporun ardından Nasdaq’ta yüzde 16 yükseldi.

 MODERNA

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD’li ilaç üreticisi, zayıf ve orta gelişmiş ülkelerde korona aşısı için patent korumasından kalıcı olarak vazgeçmek istiyor. Bir şirket sözcüsü, Moderna’nın 92 ülkede patent haklarından ve lisans gelirlerinden feragat edeceğini söyledi. Ülkeler uluslararası aşı ittifakı Gavi çerçevesinde kalifiye oldular. Ülkeler ağırlıklı olarak Afrika devletlerini içermektedir.

 QANTAS

8 Mart Piyasa Gelişmeleri

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Avustralyalı havayolu, artan petrol fiyatları nedeniyle bilet fiyatlarının artmasını bekliyor. CEO Alan Joyce bir konferansta, “(Petrol korumaları) bize daha yüksek yakıt fiyatlarına tepki vermemiz için zaman veriyor” dedi. “Bu seviyede kalırsak, uçak biletlerinin artması gerekecek.” Qantas, yakıt ihtiyacının yüzde 90’ını Haziran ayı sonuna kadar ve yüzde 50’sini sonraki çeyrekte güvence altına aldı.

 PROCTER & GAMBLE

ABD’li tüketim malları devi, Rusya’daki tüm sermaye yatırımlarına son veriyor. CEO Jon Moeller çalışanlarına yazdığı bir mektupta ayrıca P&G’nin Rusya’daki portföyünü “önemli ölçüde azaltacağını” söyledi. Ayrıca tüm medya ve reklam faaliyetleri burada durdurulur. Grup, Gillette, Pampers ve Oral B gibi markaları içerir.

 DÜNYA BANKASI

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Dünya Bankası, Ukrayna için acil kredi limitlerini artırıyor. Banka, kredi ve hibe paketinin daha önceki bir Dünya Bankası kredisine ek olarak 350 milyon dolarlık bir ilave içerdiğini ve bunun Hollanda ve İsveç’ten gelen garantilerle yaklaşık 139 milyon dolar ile eşleştirileceğini söyledi. Ayrıca İngiltere, Danimarka, Letonya, Litvanya ve İzlanda’dan 134 milyon dolar ve Japonya’dan 100 milyon dolar daha hibe var.

 BELARUS

While Ukraine is resisting Putin, Belarus is becoming his puppet |  Russia-Ukraine war | Al Jazeera

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Derecelendirme kuruluşu Fitch, Belarus’un kredibilitesine ilişkin notunu çöp bölgesinin daha da derinlerine itiyor. Fitch, kredi notunun daha önce “B” olan “CCC”ye düşürüleceğini söyledi. Bunun nedeni, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle bağlantılı olarak Batı’nın ülkeye uyguladığı ek yaptırımlar.

Federal Tarım Bakanı Cem Özdemir, Ukrayna savaşının gıda arzı üzerindeki etkilerini G7 sanayileşmiş ülkeleri çerçevesinde görüşmek istiyor. Bakanlık Salı günü yaptığı açıklamada, Yeşil politikacının tarım bakanlarını gelecek Cuma günü olağanüstü bir sanal toplantıya davet ettiğini söyledi. Özdemir, “Almanya ve AB’de gıda arzı güvence altına alındı” dedi. “Ancak, AB dışındaki bazı ülkelerde büyük arz darboğazları bekleniyor.” Bu, özellikle, örneğin kuraklık nedeniyle halihazırda bir gıda kıtlığının olduğu yerlerde geçerlidir.

8 Mart Piyasa Gelişmeleri, Federal Şansölye Olaf Scholz, enerji fiyatlarının çok fazla yükselmesi durumunda gerekirse ilave tedbirlere karar vermek istiyor. SPD Kuzey Ren-Vestfalya’nın çevrimiçi bir etkinliğinde, SPD politikacısı, trafik ışığı hükümetinin, örneğin EEG ek ücretinin daha önce kaldırılmasıyla, çalışanları ve düşük gelirlileri tazmin etmek için bir önlem paketi üzerinde zaten karar vermiş olduğuna dikkat çekti. yüksek enerji fiyatları için bulun. Hükümet ayrıca enerji piyasalarındaki gelişmeyi ve fiyatlardaki keskin artışı daha iyi yumuşatmaya çalışıyor. “Öyle değilse, daha fazla önlem almamız gerekecek” dedi.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Sabah Analizi 23 Aralık Almanya/ ABD / ASYA

Alireza

Borsa Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Alireza

9 Eylül Asya/Pasifik hisse senetleri

Alireza