Almanya BorsasıAnalizDAXDAX 40ForexGER 40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Merkez Bankaları Odakta

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Merkez Bankaları Odakta

ECB sinyallerinden önce pek değişmedi

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Merkez Bankaları ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kilit faiz oranı kararından önce, Dax’ın (DAX 40) Perşembe günü işlem görmeye başlaması pek olası değil. IG komisyoncusu, Xetra alım satımından yaklaşık iki saat önce Alman kıyaslama endeksini 15.698 puana birkaç puan düşürerek değerlendirdi. Hisse senetleri kazançlardan gerçeklik kontrolü alıyor, merkez bankaları odakta.

Bir hafta artı yüzde bir ile Dax, bir ayın en yüksek seviyesinde. 16.000 puanlık rekor ve bunun 30 puan üzerinde olan Ağustos ayı rekoru yine gözlerimizde.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

ECB, yüksek enflasyonist baskılar arasında zor bir faiz toplantısı ile karşı karşıya. Başkan Christine Lagarde, son dönemde artan enflasyon beklentilerini azaltmaya çalışmalı. ECB, muhtemelen Aralık ayındaki toplantısına kadar Pepp kriz programının geleceğine karar vermeyecek.

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Volkswagen, çip krizi ısırdığı için teslimat görünümünü düşürdü

Volkswagen- Bugünün Finans Gelişmeleri ; Merkez Bankalar

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Volkswagen (VOWG_p.DE) Perşembe günü teslimatlar için görünümünü düşürdü, satış beklentilerini düşürdü ve devam eden çip kıtlığı üçüncü çeyrek için beklenenden daha düşük işletme karı rapor etmesine neden olduğu için maliyet indirimleri konusunda uyardı.

Finans Direktörü Arno Antlitz, “Yılın ilk yarısında rekor bir sonucun ardından, üçüncü çeyrekteki yarı iletken darboğazları, kapasite kullanımındaki dalgalanmalara henüz yeterince dayanıklı olmadığımızı bize açıkça gösterdi.” dedi.

“Bu, maliyet yapılarımızı ve verimliliğimizi her alanda geliştirmek için kararlı bir şekilde çalışmaya devam etmemiz gerektiğini açıkça gösteriyor.”

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisinin üçüncü çeyrek işletme karı, geçen yıla göre %12 düşüşle 2,8 milyar Euro (3,25 milyar $) olarak gerçekleşti ve 2,99 milyar Refinitiv tahmininin altında kaldı.

Kıtlığın bir sonucu olarak, elektrikli araç (EV) satışlarında dünya lideri olmak için iddialı bir yol haritası çizen grup, daha önce bir artış tahmininde bulunarak, şimdi 2021’deki teslimatların bir önceki yıla göre olmasını bekliyor.

Hisse senetleri kazançlardan gerçeklik kontrolü alıyor, merkez bankaları odakta

USA Bankasi -  Bugünün Finans Gelişmeleri ; Merkez Bankalar

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Küresel hisse senetleri, kurumsal kazanç raporlarındaki tedarik zincirindeki aksaklıkların net bir şekilde hatırlatılmasının rallilerini durdurmasıyla rekor zirvelerden geriledi. Merkez bankaları odakta.

MSCI’nin dünya hisseleri göstergesi ACWI, Perşembe günü erken saatlerde %0.05 <.MIWD00000PUS> düştü ve Japon Nikkei (.N225) %1,1 düşüşle kayba öncülük etti.

Çin anakarası hisseleri (.CSI300) %0,2 düşerken, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi (.MIAPJ0000PUS) %0,1 düştü.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bir gecede Wall Street’te, S&P 500 (.SPX), Microsoft (MSFT.O) ve Google’ın ana Alfabesi’nin (MSFT.O) güçlü kazançları sayesinde Nasdaq (.IXIC) çok az değişiklikle sona ermiş olsa da Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesinden %0.51 kaybetti. GOOGL.O).

Yine de kazanç raporları, General Motors (GM.N), General Electric(GE.N), 3M(MMM.N) ve Boeing (B.N) dahil olmak üzere en büyük ABD’li üreticilerin küresel sorunlar nedeniyle lojistik sorunlarla ve daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. gelecek yıla kadar devam etmesi muhtemel tedarik darboğazları. devamını oku

GM, Çarşamba günkü kazanç açıklamasının ardından %5,4 kaybetti. devamını oku

Bugünün Finans Gelişmeleri ; Asya’da, Japonya’nın robot üreticisi Fanuc (6954.T) %8.5 düşerken, BT holdingi Fujitsu (6702.T) ise çip kıtlığından beklenenden daha büyük bir kazanç elde ettiğinden %9.8 düştü.

Genel müdür Masayuki Murata, “Piyasadaki çalışma varsayımı, çip sıkıntısının etkisinin yıl sonuna kadar azalacağı yönündeydi. Ancak gelecek yıl sorun olmaya devam ederse, yatırımcılar kesinlikle görünüm konusunda daha az güvende hissedecekler” dedi. Sumitomo Hayat Sigortasında dengeli portföy yatırımı.

Küresel arz kesintisinin enflasyonla ilgili endişeleri körüklemesi ile yatırımcılar, dünya merkez bankalarının cömert pandemi teşvik önlemlerini daha hızlı azaltmaya çalışıp çalışmayacağını yakından takip ediyor.

Kanada Merkez Bankası, niceliksel genişlemeyi beklenenden daha erken sonlandırdı ve Nisan 2022’ye kadar faiz oranlarını daha önce düşünülenden daha erken artırabileceğinin sinyalini verdi.

Bugünün Finans Gelişmeleri ; BoC’nin eylemi, ABD Merkez Bankası’nın da faiz artırımlarına doğru daha hızlı hareket edebileceği beklentilerini körükledi ve Fed fonları vadeli işlemleri 2022’nin sonuna kadar iki faiz artırımı fiyatlandırdı.

Fed’in gelecek haftaki politika toplantısında neredeyse oybirliğiyle tahvil alımını azaltacağını açıklaması bekleniyor.

İki yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi %0.528’e kadar yükseldi ve en son %0.501’de kaldı. Ekim başında %0,26 civarındaydı.

Buna karşılık, daha uzun vadeli getiriler kısmen düştü, çünkü daha sıkı bir para politikası muhtemelen enflasyonu yolun aşağısında ehlileştirecek.

10 yıllık ABD tahvil getirileri, bir hafta önce dokunulan beş aylık %1.705’lik zirveye kıyasla %1.545’e düştü.

Bugünün Finans Gelişmeleri ; İngiltere hükümetinin borçlanma tahminlerini beklenenden fazla düşürmesinin ardından İngiltere Gilts getirilerindeki düşüş de küresel tahvil getirilerinin düşmesine yardımcı oldu. devamını oku

10 yıllık Gilt getirisi Çarşamba günü 12.8 baz puan düşerek Mart 2020’den bu yana en büyük düşüşü olan %0.982’ye geriledi.

Döviz piyasalarında, BoC’nin sürprizinin ardından Kanada doları dolar başına 1,2362C$’da sabit kaldı.

Günün ilerleyen saatlerinde Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası’nın politika açıklamaları öncesinde diğer önemli para birimleri beklemeye alındı, ancak önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Alman borsasında Perşembe günü meydana gelen olaylar, öğle saatlerinde yapılacak ECB faiz oranı toplantısı göz önüne alındığında, muhtemelen kısıtlama ile karakterize edilebilir. Yüksek enflasyon euro merkez bankasını baskı altına alıyor. Başkan Christine Lagarde’ın son zamanlarda artan enflasyon beklentilerini azaltmaya çalışması muhtemel. Yüksek enflasyon, hisse senedi piyasalarına ağırlık verme eğiliminde olması gereken sıkı para politikasından yana konuşuyor.

Alman gösterge endeksi için bir gösterge olarak X-Dax (DAX 40), Xetra ticaretinin başlamasından bir saat önce 15.696 puanla, önceki günün Xetra kapanışının orta derecede altındaydı. Önde gelen Euro Bölgesi endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) de biraz düşmelidir.

ECB toplantısına ek olarak, olaylara şirketlerden gelen üç aylık raporlar seli hakimdir. Airbus (Airbus SE (eski EADS)) ve Volkswagen (Volkswagen (VW) vz), piyasadan önce DAX’tan iş rakamlarını yayınladı. Airbus, 2021 için kâr hedefini ikinci kez yükseltti. Tradegate’de hisse yüzde 2,5 arttı.
Volkswagen hisseleri ise neredeyse yüzde iki değer kaybetti. Wolfsburg, teslimat darboğazları nedeniyle bu yıl teslimat rakamları konusunda temkinli davrandı. İkinci sırada WACKER CHEMIE aranıyordu; şirket üçüncü çeyrekte beklenenden fazlasını kazandı

Yen, geçen hafta dokunduğu dört yılın en düşük seviyesi olan 114.695’in ardından dolar karşısında 113.73’te dururken, euro 1.1600$’da el değiştirdi.

Petrol fiyatları, yakıt stoklarının düşmesine ve ülkenin en büyük depolama merkezindeki tankların daha da boşalmasına rağmen, ABD ham petrol stoklarının beklenenden fazla artmasının ardından düştü.

ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük artış, son haftalardaki güçlü kazanımların hem Brent hem de ABD ham petrol göstergelerini birkaç yılın en yüksek seviyelerine getirmesinin ardından bazı yatırımcılara uzun pozisyonları boşaltmak için bir ivme verdi.

Brent, Pazartesi günkü yedi yılın en yüksek seviyesi olan 86.70$’dan %1.8 düşüşle 83.07$’a gerilerken, ABD ham petrolü %1.7 düşüşle 81.25$’a geriledi ve Pazartesi günkü yedi yılın en yüksek seviyesi olan 85.41$’a ulaştı.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 17 Ocak

Alireza

DAX Analizi 16 Mart

Alireza

DAX Endeksi 9 Kasım

Alireza