Almanya BorsasıAnalizDAXDAX 40ForexGER 40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

DAX 40 Almanya 2022 GSYİH Büyüme Tahminini Yükseltti

DAX 40 Almanya

Almanya 2021 GSYİH büyüme tahminini düşürdü, 2022 tahminini yükseltti

DAX 40 Almanya; Karara yakın iki kaynak Salı günü yaptığı açıklamada, Alman hükümetinin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini %2,6’ya indirdiğini, ancak arz sorunlarının Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki toparlanmayı geciktirmesi nedeniyle gelecek yıl için tahminini %4,1’e yükselttiğini söyledi.

DAX 40 Almanya; Gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi için revize edilen hükümet tahmini, Nisan ayında ekonominin 2021’de %3,5 ve 2022’de %3,6 büyüyeceği tahminini karşılaştırıyor.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

İki kaynak, isminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’e verdiği demeçte, 2023 için hükümetin artık ekonomik büyümenin %1.6’lık bir genişleme oranıyla normalleşmesini beklediğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında hükümetin güncellenmiş büyüme tahminlerini sunacak. Ekonomi Bakanlığı’ndan bir sözcü, güncellenen rakamlar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

DAX 40 Almanya; COVID-19 salgını nedeniyle tedarik zinciri kesintilerinin neden olduğu yarı iletkenlerin ve diğer ara malların kıtlığı ve giderek dijitalleşen bir dünyada çip talebindeki artış, Almanya’daki üretim üretimini engelliyor.

Elektronik komponentlerle ilgili tedarik sorunlarının yanı sıra firmalar hammadde sıkıntısı nedeniyle de yüksek talebi karşılamakta zorlanıyor.

GER 40 ‘e konuşan kaynaklardan biri, üretimdeki yaygın darboğazların ve alışılmadık derecede yüksek taleplerin fiyat artışlarına yol açtığını ve bu nedenle Alman hükümetinin tüketici fiyat enflasyonunun bu yıl %2,9’a çıkmasını beklediğini söyledi.

DAX 40 Almanya; Ancak hükümet, fiyat artışının geçici olacağına dair değerlendirmesine bağlı kalıyor ve enflasyonun 2022’de %2,2’ye ve 2023’te %1,7’ye düşeceğini düşünüyor. Rakamlar, 2020’de %0,6’lık tüketici fiyat enflasyonu ile karşılaştırılıyor.

Ekonomi için karışık büyüme görünümü, Ifo enstitüsünün Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iş moralinin Ekim ayında art arda dördüncü ayda bozulduğunu ve altı ayın en düşük seviyesine ulaştığını söylemesinin ardından geldi.

DAX 40 Almanya

DAX 40 Almanya; Arz sorunları, Alman iş ahlakını altı aydan itibaren aşağı doğru indirdi

İmalatta arz darboğazları, enerji fiyatlarındaki artış ve artan COVID-19 enfeksiyonları, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde pandemiden toparlanma hızını yavaşlattığından, Alman iş dünyası Ekim ayında dördüncü ayda kötüleşti.

Ifo enstitüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iş ortamı endeksinin Eylül ayında yukarı yönlü revize edilen 98.9’dan 97.7’ye düştüğünü söyledi. Bu, Nisan ayından bu yana en düşük okuma oldu ve bir Reuters anketindeki 97.9 konsensüs tahmininin altında kaldı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX 40 Almanya; Beklenenden daha zayıf gelen iş güveni anketini, aylık raporunda ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte keskin bir şekilde yavaşlayacağını söyleyen Almanya merkez bankasının karamsar görünümü izledi.

Bundesbank, tüm yıl büyümesinin Haziran ayında yapılan %3.7’lik tahmininin “önemli ölçüde” altında kalacağını da sözlerine ekledi.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, “Tedarik sorunları işletmelerin başını ağrıtıyor,” dedi ve üretimde kapasite kullanımının düştüğünü de sözlerine ekledi.

Alman ekonomisinin çarklarındaki kum, toparlanmayı engelliyor.

DAX 40 Almanya; Ifo ekonomisti Klaus Wohlrabe, tüm sanayi şirketlerinin yarısının, devam eden arz sorunları nedeniyle fiyatları artırmayı planladığını söyledi.

Wohlrabe, ara mallar ve hammaddeler için darboğazların imalattan perakendecilik gibi ekonominin diğer sektörlerine de yayıldığını, bunun da her Noel hediyesinin zamanında teslim edilemeyeceği anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Wohlrabe, arz sorunlarının büyümeyi dördüncü çeyrekte kabaca % 0,5’e yavaşlatacağını söyledi.

DAX 40 Almanya

DAX 40 Almanya; Alman ekonomisi, Nisan-Haziran ayları arasındaki üç ayda bir önceki çeyreğe göre %1,6 büyüdü.

Federal İstatistik Ofisi, Cuma günü üçüncü çeyrekte GSYİH büyümesi için flaş bir tahmin yayınlayacak. Analistler, Temmuz-Eylül ayları arasında %2.2’lik bir çeyreklik genişleme öngörüyorlar.

Önde gelen kurumların ortak tahminlerini geçen hafta %3,7’den %2,4’e düşürmesinin ardından, hükümetin Çarşamba günü bu yılki ekonomik büyüme tahminini düşürmesi bekleniyor. Enstitüler 2022 için %4,8 büyüme öngörüyor.

VP Bank ekonomisti Thomas Gitzel, “Koronavirüs krizi bir kıtlık krizine dönüştü” dedi.

Gitzel, arz sorunlarına ek olarak gaz ve enerji fiyatlarındaki artışın toparlanmayı zorlaştırdığını da sözlerine ekledi.

DAX 40 Almanya; Diğer analistler, Almanya’da kış aylarında perakendeciler, barlar ve restoranlar için yeni kısıtlamalara yol açabilecek artan COVID-19 enfeksiyonlarına dikkat çekti.

Commerzbank ekonomisti Joerg Kraemer, şirketlerin politikacıların koronavirüs enfeksiyonlarındaki son artışa yeni kısıtlamalarla tepki vermesini beklediklerini söyledi.

Kraemer ayrıca, mevcut koronavirüs dalgasının özellikle Asya’da fabrikaların kapanmasına yol açtığını ve bunun Almanya’daki malzeme kıtlığını artıracağını da sözlerine ekledi.

“Alman ekonomisinin dördüncü çeyrekte fazla büyümesi pek olası değil. Stagflasyon en azından bu çeyrek için ufukta görünüyor” dedi.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Haftalık Analizi

Alireza

MDAX’ta Deutsche Wohnen ve SDAX’ta Vitesco bekleniyor

Alireza

26 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza