ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Dax Noel öncesi işlemlerde 15.700 puanın biraz altına yükseldi

DAX Endeksi 23 Aralık

Dax Noel öncesi

DAX Endeksi 23 Aralık Perşembe günü toparlanma kazanımlarını genişletti ve 15.700 puanın biraz altına tırmandı. Olumlu olması beklenen zayıf satışlar ve ABD borsaları buna katkıda bulundu. Ek olarak, yatırımcılar, Omicron varyantının hastalar için nispeten hafif olmasına giderek daha fazla güveniyorlar.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) Öğleden sonra, Alman borsa barometresi yüzde 0,58 artarak 15.683,27 puana yükseldi. MDAX yüzde 0,38 artarak 34.753,71 puana yükseldi ve Euro Bölgesi’nin önde gelen endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 0,82 yükseldi.

Pazartesi günü 15.000 puana yakın düşüşten bu yana Dax, %4 değer kazandı. Haftalık bakiye bir gün önce pozitif hale gelmişti ve tabloyu pozitif etkilemişti. 2021’de Dax şimdiye kadar yüzde 14’ten biraz fazla arttı.

QC Partners’tan portföy yöneticisi Thomas Altmann, “Bu yıl büyük Noel rallisi olmadı, ancak şenliklerden hemen önce alınacak hediyeler var” dedi. “Düşük satışlar da fiyat artışlarını destekliyor.”

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX Endeksi 23 Aralık Aracı Oanda’dan piyasa analisti Jeffrey Halley, borsadaki toparlanmanın iki ana nedenini görüyor: Bunlardan ilki ABD ekonomik büyümesine ilişkin daha iyi veriler ve özellikle Omicron’a ilişkin cesaret verici sinyaller. İngiliz çalışmaları, Omicron’un Delta’dan çok daha bulaşıcı olduğu, ancak hastaneye çok daha az yol açtığına göre Güney Afrika’dan gelen tezleri destekledi. Mali piyasalar bu nedenle “yıl sonundaki bir satıştan kurtuldu”, diye bitiriyor.

Bu öğleden sonraki ilk ABD ekonomik verileri, haftalık işgücü piyasası verileri, tüketim ve enflasyon verileri neredeyse hiç ivme kazandırmadı ve büyük ölçüde bekletilere göre geldiler.

DAX Endeksi 23 AralıkDax’ta ülkedeki bireysel değerler arasında, son çeyreğe ilişkin iyimser açıklamalara göre otomotiv tedarikçisi Continental‘in hisseleri yüzde artı yüzde 2,5 ile favori oldu. Grup patronu Nikolai Setzer “Wirtschaftswoche” de, kar marjı tahmininin üst sınırına ulaşılacağını duyurdu. Bir tüccar, ortalama analist tahmini aralığın alt ucunda olduğu için “olumlu bir sürprizden” bahsetti. SDax’ta Conti’nin yan kuruluşu Vitesco’nun (Vitesco Technologies) hisseleri de bu haberden yüzde 2,3 artı olarak yararlandı.

DAX Endeksi 23 Aralık Lufthansa (Lufthansa) MDax’ta yüzde 1,7, Fraport yüzde 0,5 ve MTU (MTU Aero Engines) yüzde 2,0 yükseldi. Seyahat sektöründeki şirketlerin veya onunla ilişkili şirketlerin hisseleri, Omicron koronavirüs varyantı ile enfeksiyondan sonra nispeten toparladı.

Bu arada United Internet (United Internet) eksi yüzde 0,7 ile 34,74 avro ile MDax’ta en kötü performans gösterenler arasında yer aldı. Beklendiği gibi, CEO Ralph Dommermuth İnternet sağlayıcısındaki payını yüzde 50’nin üzerine çıkardı, ancak daha önce her biri 35 Euro’luk bir fiyatla 17 milyon United İnternet hissesi için gönüllü satın alma teklifinden feragat etti.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Yakın zamanda yüzde 4,9’luk bir artı ile LPKF (LPKF LaserElectronics), SDax’taki en yüksek değerler arasındaydı, çünkü lazer uzmanı gelecekte cam işleme teknolojisinde dünyanın en büyük teşhir şirketlerinden biri ile çalışmak istiyor. Pazartesi gününden beri SDAX’ta olmayan Home24 yüzde 5,8 değer kazandı. Çevrimiçi perakendeci, piyasa uzmanları tarafından memnuniyetle karşılanan dekorasyon perakende zinciri Butlers’ı devralıyor.

DAX Endeksi 23 Aralık Euro 1,13 doların üzerinde kaldı ve öğleden sonra 1,1308 dolardan fiyatlandı. Avrupa Merkez Bankası en son referans oranını 1.1301 (Salı: 1.1295) dolar olarak belirlemişti. Tahvil piyasasında, cari getiri bir önceki gün eksi yüzde 0,36’dan eksi yüzde 0,35’e yükseldi. Rex tahvil endeksi (REX toplam fiyat endeksi) yüzde 0,10 azalarak 144,86 puana geriledi. Bund’un geleceği yüzde 0,23 düşerek 172,70 puana geriledi.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

29 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 23 Ağustos

Alireza

DAX Analizi 24 Mart

Alireza