ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri

2022 Görünümü: Yeni borsa yılı için en iyi hisse senetleri

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir? Sermaye piyasası araştırmamıza göre piyasalarda durum hiç de kolay değil. Bununla birlikte, uzmanlar birçok fırsat görüyor.2021 için odaklanmanız gereken hisse senetleri

2021 yılı, korona pandemisinin iniş ve çıkışlarıyla kutlandı ve önümüzdeki yıl piyasalar üzerinde etkisi olmaya devam edecektir. Ancak Almanya, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’de yalnızca bölgesel kilitlenmeler olacağına dair umut var. Yeni virüs varyantı Omicron, virüsün borsa fiyatlarında hala sürpriz potansiyeli olduğunu gösterdi.

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Pandeminin sonuçlarını önümüzdeki yıl da görmeye devam edeceğiz. 2021 yılı, küresel ağ ile bağlantılı bir ekonominin tedarik zincirlerini yoğun şekilde sekteye uğrattı.Ön ürünler bazen önemli gecikmelerle, üretimleri durma noktasına gelen üreticilere ulaştı.Ayrıca sermaye piyasası uzmanları, bazılarının artık geri dönüşüne inanmak istemediği bir olgunun gelişimine bakıyor. ABD’de ve Euro Bölgesi’nde 1970’lerden beri bildiğimiz seviyelere ulaşan enflasyondan bahsediyoruz. Borsa tüccarları, merkez bankalarına hayranlıkla bakıyorlar. ABD Merkez Bankası’nın eski ve yeni Başkanı Jerome Powell, aşırı gevşek para politikasından çıkış için nazik bir adım attığını duyurdu: “tahvil alımlarını azaltın, faiz oranlarını şimdilik değiştirmeden bırakın.” Sermaye piyasası uzmanları, bunun yeterli olacağından giderek daha fazla şüphe duymakta ve önümüzdeki yıl ABD’de daha yüksek faiz oranları beklemektedir.

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 ECB için faiz artırımı da mümkün

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri ; Avrupa’da durumlar daha farklı gelişti. Commerzbank baş ekonomisti Jörg Krämer, “AMB, yüksek ABD faiz oranlarının euro bölgesini etkilememesini sağlamak için her şeyi yapacak” dedi. Ancak, Avrupa merkez bankasının faiz artırımlarının tamamen göz ardı edildiğini düşünmüyor. Pek çok kişi için olduğu gibi, onun için de enflasyon ve merkez bankalarının buna tepkisi, 2022’de piyasalar için en büyük sürpriz potansiyeline sahip. Yılın sonundan sonra enflasyon önemli ölçüde düşmezse, ECB’nin de faiz oranlarının hızla yükselmesi ve dolayısıyla yüksek değerlemelerin finansal piyasaları baskı altına alması gerekiyor.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Son olarak, ABD ile Çin arasındaki ilişkinin yeniden gündeme gelmesi ve piyasaları etkilemesi muhtemeldir. Ülkeler arasında birçok çekişme noktası var.

 Gelişmiş ülkeler 2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri; Hessische Landesbank’ın baş ekonomisti Gertrud Traud, “hisse senetlerini oldukça zor bir yıl bekliyor” dedi. Yüksek değerlemeler ve faiz artırım döngüsünün başlangıcı bir ipotektir. “2022’de yüksek oynaklık bekliyoruz.” DAX’ı 15.000 ila 16.500 endeks noktası aralığında görüyor. Bununla birlikte, iyi bir zamanlama ile, yaklaşık %8lik bir ortalama, yıllık DAX performansına tekabül edecek fiyat artışları elde edilebilir.

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Prensip olarak, ankete katılan tüm enstitüler hisse senedi piyasalarının gelişimi konusunda iyimser. Borsa ışığı tüm endeksler için yeşil görünüyor. Hatta iki banka, DAX’ın gelecek yıl boyunca 18.000 puana çıkacağına güveniyor. Ankete göre, Alman benchmark endeksi zaten büyük uluslararası endeksler arasında en büyük potansiyele sahip.

Almanya ve euro bölgesi, 2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri için beklenebilir. DAX’ın fiyat-kazanç oranı şu anda 14 ve dolayısıyla S&P 500’ün yedi puan altında. Son 20 yılda aradaki fark ortalama sadece üç puan oldu. Ek olarak, DAX ve aynı zamanda Euro STOXX 50, doların devam eden gücünden faydalanmalı. Japon pazarı da düşük değerlemesi, %2den fazla temettü verimi ve yüksek kâr büyümesi nedeniyle tercih ediliyor.

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Tedarik zincirleriyle ilgili sorunlar, başlangıçta,  ilkbahardan itibaren beklenebilecek olan bastırılmış büyüme toparlanmasını sınırlamalıdır.

 Yarı iletkenler için altın zamanlar

Diğer bir tercih edilen bir sektör, özellikle ABD’de, daha dik faiz oranı yapısından, korona hükümlerinin daha fazla serbest bırakılmasından ve kriz sırasında daha düşük maliyetlerden faydalanması gereken finansal hisse senetleri olacaktır. Corona sonrası yükseliş, iklim dostu üretim, altyapı ve sağlığa yapılan devlet ve özel yatırımlarla destekleniyor. Donner & Reuschel’den Carsten Mumm, “Araç, makine ve tesis mühendisliği gibi döngüsel sektörler bundan faydalanmalı” diyor.

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

NASDAQ’deki büyük teknoloji hisseleri hakkında görüşler bölünmüş durumda. Bazıları bir soluklanma beklerken, diğerleri buna karşılık gelen fiyat gelişimiyle devam eden güçlü sonuçlara ikna olmuş durumda. Güçlü yapısal talebin azalması muhtemel olmadığından, yarı iletken üreticileri için altın çağın devam etmesi muhtemeldir.
Anahtar kelimeler: yapay zeka, sürücü teknolojisi, depolama teknolojileri, otonom sürüş.

 Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Senetleri

Fidelity International’ın sermaye piyasası stratejisti Carsten Roemheld, “Çin son yıllarda küresel ekonomik motoru çalışır durumda tutarken, 2022’de Çin’den ne kadar arka rüzgar beklenebileceği açık değil” diyor ve böylece gelişmekte olan ülkelerdeki temel sorununu (piyasa tahminleri) özetliyor.  Çin hükümetinin düzenleyici önlemleri ve Evergrande gibi emlak şirketlerinin dengesizliği uluslararası yatırımcılar için şok etkisi yarattı. Birçok ekonomist tarafından paylaşılan bir bakış açısı olan Roemheld, “Orta vadede, Çin’deki reformlar daha sağlam ekonomik kalkınmayı ve kalıcı olarak daha istikrarlı bir finansal sistemi teşvik edecek” diye açıklıyor. Fidelity uzmanı, “Bu açıdan, bizim açımızdan, risk-getiri perspektifinden uzun vadeli perspektif, önlerinde hala bazı acı verici kararlar bulunan birçok gelişmiş pazardan daha çekici” diyor. Düzenleyici saldırıdan etkilenmeyen Çinli tüketici ve teknoloji isimlerine tavsiyede bulunuyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri birçok varlık yöneticisi, diğer Asya borsalarının potansiyeli konusunda da iyimser. Bunlar, sınırlarının giderek daha fazla açılmasından, turizmin yeniden başlamasından ve teslimat darboğazlarının azaltılmasından faydalanıyor. Hammadde boğa piyasası, büyük üretim tesislerine sahip birçok gelişmekte olan ülke için de olumlu. İsviçreli varlık yöneticisi Vontobel, “Hindistan ve Endonezya’nın güçlü bir büyüme kaydetmesi muhtemel olduğundan, gelişen piyasalardaki toparlanma düzensiz olacak” dedi. Goldman Sachs ekonomistleri de “Hindistan ve Rusya konusunda çok daha iyimser”.

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri işlenmemiş içerikler

Euro tarafında ise pazar günü anket yapılan bankalardan sadece üçü altının 2.000 Euro’nun üzerine çıkacağına inanıyo ve tüm bunlar, enflasyona karşı koruma sağladığı düşünülen değerli metal için yapılmış gibi görünüyor. Ancak borsadaki fiyat artışları görünüşte çok cazip ve ABD tahvil getirileri 2021’in başından beri yükseldi, bu nedenle yatırımcılar altına yatırım yapmıyor. Bununla birlikte, çelişkili görüşler de var: “Paranın sürekli basıldığı günümüz dünyasında altın ucuz. 2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri altın madenciliği şirketleri, “altına ve daha geniş borsa ile tarihsel karşılaştırmaya baktığınızda daha da ucuz” diyor Eric. Örneğin, iplikçik. HANetf tarafından dağıtılan AuAg ESG Gold Mining ETF’nin kurucusu. Model hesaplamaları altının ons başına 3.000 doların altında her zaman iyi bir alım olduğunu söylüyor.

Bankaların çoğu da petrol fiyatlarında büyük bir sıçrama beklemiyor. Uluslararası Enerji Ajansı IEA, önümüzdeki yıl için bir arz fazlası öngörüyor ancak beklenen düzeydei petrol arama şirketleri iyi kazanç sağlayabilir.
Endüstriyel metallere yatırım yapmanın birkaç nedeni vardır. Bir yandan emtialar, temelde enflasyonist bir ortamdan yararlanan ve riskin çeşitlendirilmesine yardımcı olan bir varlık sınıfıdır. Öte yandan, özellikle iklim koruması ile bağlantılı olarak, dünya çapında büyük altyapı önlemleri gündemde. Pimco’nun grup baş yatırım yetkilisi Daniel Ivascyn, “2,0 santigrat derecenin oldukça altındaki hedefe ulaşmak için uyumlu bir çaba, temiz enerji teknolojileri için mineral ihtiyacının 2040 yılına kadar dört katına çıkacağı anlamına gelir” dedi.

2022'de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Diğer şeylerin yanı sıra, gübre fiyatlarının keskin bir şekilde artması nedeniyle, tarımsal hammaddeler de 2022’de yeniden daha pahalı hale gelebilir. Ancak, mevcut hava koşullarına bağlı olarak genellikle kısa vadeli, aynı zamanda güçlü dalgalanmalar olur.

 Tahviller

Yaklaşan faiz oranı dönüşü, genellikle yatırımcıların paralarını yeni, daha yüksek getirili tahvillere çevirmesine ve bu da “eski” tahvillerin fiyatlarının düşmesine neden olduğu için tahvil yatırımcılarının işini zorlaştırıyor. Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius’un etrafındaki ekip, hoş olmayan sürprizlerin akla yatkın olduğuna inanıyor: Çünkü daha yüksek enflasyon, para politikasının daha da sıkılaşmasına ve muhtemelen tahvil yatırımcıları tarafından şu anda fiyatlandırılandan önemli ölçüde daha yüksek faiz oranlarına yol açacaktır.

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri gelişmekte olan piyasaların merkez bankaları birkaç adım ileride. M&G tahvil uzmanı Jim Leaviss bu nedenle, yükselen piyasa tahvillerini, yüksek risklere rağmen sabit getirili menkul kıymetler için en iyi yatırım seçeneği olarak görüyor: “Sanayileşmiş ülkelerden gelen geleneksel tahvillerin reel getirilerine baktık (Avrupa’da eksi %2.) ülkelerde %2i ve üç oranında pozitif reel getiri elde edebilirsiniz.” Belirsiz zamanlar için bir başka tavsiye: Cabrio. Borsadaki yukarı hareketlerden yararlanırlar, ancak düşüşler sırasında daha az keskin düşerler.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

7 Mart Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Endeksi 9 Kasım

Alireza

DAX Analizi 31 Ocak

Alireza