ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

DAX endeksi 4 Ocak: Yatırımcılar için karlı bir gün

DAX endeksi 4 Ocak: Yatırımcılar için karlı bir gün

Alman borsası: 2022’nin ikinci işlem gününde de kazançlar

DAX endeksi 4 Ocak, Alman borsasındaki yatırımcılar, yeni yılın ikinci işlem gününde güvenlerini korudu. Önde gelen DAX endeksi (DAX 40 endeksi, Salı günü bir önceki günkü önemli kazanımlarının ardından devam etti ve gün ortasına kadar yüzde 0,57 artarak 16111,59 puana yükseldi.

Haftanın başında Dax, Kasım ayındaki en yüksek seviyelerinden bu yana ilk kez 16.000 metrenin üzerinde kapandı. Piyasa katılımcıları, yeni Coronavirus varyantı Omikron’un küresel ekonomi üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olmaması gerektiği beklentisiyle iyi havayı haklı çıkarıyor.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir? 

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Omicron Covid variant |  GER40.comDAX endeksi 4 Ocak, Oanda ticaret şirketinden analist Jeffrey Halley, “Daha fazla veri elde edildikçe, Omikron’un çok bulaşıcı olduğu, ancak buna bağlı olarak yüksek hastane başvurularıyla sonuçlanmadığı daha fazla ortaya çıkıyor” dedi. Tam tersi bir durum söz konusu ve küresel ekonomide canlanma tehlikede görünmüyor.

ABD bankası JPMorgan’ın hisse senedi piyasası stratejistleri, borsaların son dönemdeki güçlü seyrini sürdüreceğine inanıyor. Mislav Matejka liderliğindeki analistler, ekonomik ortamın olumlu olmaya devam ettiğini ve Çin ekonomisi açısından işaretlerin iyileşmeye işaret ettiğini söyledi. Uzmanlar ayrıca küresel tedarik zinciri darboğazlarının ve yüksek enerji maliyetlerinden kaynaklanan baskının hafifletilmesine yönelik işaretler görüyorlar.

Orta ölçekli şirketlerin MDAX’ı yüzde 0,50 artarak 35.666,62 puana yükseldi. Euro Bölgesi’nin önde gelen endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 0,88 değer kazandı.

DAX endeksi 4 Ocak |  GER40.comDAX endeksi 4 Ocak havacılık değerleri Pazartesi günü olduğu gibi talepte kalmaya devam etti. MDax’ın zirvesinde Lufthansa yüzde 3,6 ve Fraport yüzde 3,3 yükseldi. Piyasa katılımcıları, şiddetli hastalık seyri riskinin Delta varyantına göre Omikron ile daha düşük olduğuna dair en son çalışma verilerine atıfta bulundu. Buna ek olarak, federal hükümet, Omikron varyantının yaygın kullanımı nedeniyle Büyük Britanya, Güney Afrika ve diğer ülkelere uygulanan giriş kısıtlamalarını gevşetti.

Öte yandan, Omikron’a yönelik gevşeme işaretleri, teslimat hizmetleri kağıtları gibi korona kazanan endüstrilerin hisse senetlerine ağırlık verdi. Dax’in en büyük kaybedenleri arasında Teslimat Kahramanı yüzde üç buçuk ve HelloFresh yüzde beş buçuk düştü. İnsanlar ev için özenle hazır yemek sipariş etmeye devam ediyor, ancak yine de daha fazla yemek yiyorlar. Bu bağlamda yatırımcılar, korona vurguncularındaki hisselerden, pandeminin sona ermesinden ve ekonominin tamamen açılmasından faydalanması gereken diğer sektörlere giderek daha fazla geçiş yapıyor.

DAX endeksi 4 Ocak |  GER40.com

Ayrıca DAX endeksi 4 Ocak, şirket haberleri kursları hareketlendirdi. Geçen yıl, kiralama uzmanı GRENKE, güçlü bir dördüncü çeyreğin ardından yeni işler için alt tahmin aralığının üst sınırına ulaştı. SDAX küçük sermaye endeksindeki paylar neredeyse yüzde dört arttı.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Rüzgar türbini üreticisi Nordex, Finlandiya’dan bir sipariş aldı. Bu, kağıdı neredeyse yüzde üç oranında artırır.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Alireza

21 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Piyasa Analizi 26 Temmuz ( 16:20 )

Alireza