Almanya BorsasıAnalizDAXDAX40ForexGER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

MODERN PAZAR

Alman borsası DAX 40

Modern Pazar Nedir?

Alıcılar ve Satıcılar İçin Modern Pazar Yeri

Temel olarak borsa, alıcı ve satıcıların menkul kıymet ticareti yapmak için bir araya geldiği iyi organize edilmiş bir pazar yeridir. Pazar yerlerini günlük hayatımızdan biliyoruz. Yüzyıllardır temel prensibinde çok az şey değişti: insanlar her türlü mal almak ve satmak için orada buluşuyorlar. Bayiler mallarını sunuyor ve alıcılar bu malları almaya geliyor. Arz ve talep fiyatı belirler. Bu ilke aynı zamanda bugün borsadaki günlük yaşamı da belirlemektedir.

Ancak, borsada alım satım, ticaret katında yüz yüze yapılırdı. Bugün, ticaret neredeyse sadece elektronik olarak yapılmaktadır. Hisse senetleri ve diğer menkul kıymetler artık fiziksel olarak neredeyse hiç mevcut değil. Bu modern, sanal pazaryeri, dünyanın her yerinden harekete geçmeye istekli çok sayıda piyasa katılımcısını bir araya getirme ve likidite olarak bilinen yüksek ticaret hacmi sağlama avantajına sahiptir. Ayrıca borsa tarafından düzenlenen bir piyasa, işlem gören ürünlerin, bu durumda menkul kıymetlerin fiyatlarının adil ve şeffaf olmasını ve alıcılar ile satıcılar arasında herhangi bir yanlış anlaşılma olmamasını sağlar.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bu arada, menkul kıymetlerin gerçek alıcıları ve satıcıları her zaman birbirleriyle doğrudan temas halinde olmamıştır. Bu, emanetçi bankalar, brokerler ve/veya menkul kıymet satıcıları gibi aracılar tarafından yapılır. Hangi kişilerin dahil olduğu ilgili pazara bağlıdır.

Ancak bilgisayar teknolojisi sayesinde özel yatırımcılar da borsaya çok yaklaşabilmektedir. Örneğin, özel yatırımcılar tarafından çevrimiçi olarak verilen emirler, saklama bankaları tarafından doğrudan ticaret sistemine beslenir.

Borsa Kanunu ve Piyasa Denetimi

Pazarda şeffaflık ve tüm piyasa katılımcılarına eşit muamele, borsada ticaretin en önemli ilkesidir. Bu nedenle, diğer şeylerin yanı sıra, Borsa Yasası ve Menkul Kıymetler Ticaret Yasası tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir. Bir borsanın işletilmesi için kamu hizmeti sözleşmesi federal devletler, yani Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası için Ekonomi Bakanlığı tarafından verilir. Devletin borsa denetim otoritesi operasyonları denetler.

Piyasa katılımcıları tarafından seçilen Borsa Konseyi önemli kararlar alır. Borsa yönetimi, menkul kıymetlerin ve tüccarın kabulünü üstlenir. Alım satımın kendisi, yatırımcıların borsa işlemlerinin yürütülmesiyle ilgili sorularıyla doğrudan iletişime geçebilecekleri Alım Satım Gözetim Ofisi tarafından denetlenir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

En üst düzeyde, Federal Mali Denetleme Kurumu veya kısaca BaFin, Almanya’daki piyasaların işlevselliğini sağlar. Ayrıca şirketlerin açıklama yükümlülüklerine uymasını sağlamaktan ve bilgi avantajı olan kişiler tarafından içeriden öğrenenlerin ticaretini yapmaktan sorumludur.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

3 Ekim Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

DAX Analizi 24 Şubat

Alireza

DAX Analizi 4 Mayıs

Alireza