Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Sabah Analizi 22 Kasım -DAX Endeksi 25 Kasım- Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 ) , ABD’den gelen enflasyon verilerine göre DAX endeksi (DAX 40) Çarşamba günü kayıplarını önemli ölçüde artırdı. En son, önde gelen Alman endeksi yüzde 1,94 düşüşle 12.655,33 puana geriledi. Önceki gün son metrelerde zirveye ulaşmıştı. Durum, şimdi yüzde 1,81 kayıpla 25,288,34 puana düşen orta ölçekli şirketler için MDAX ile benzerdi. Euro Bölgesi lider endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 2,02 kayıpla 3416,77 puana geriledi.

Index-Radar uzmanlarına göre haftanın en önemli verileri, dünyanın en büyük ekonomisinde Haziran ayında tüketici fiyatlarının hem yıllık hem de aylık bazda ekonomistlerin beklediğinden daha hızlı yükseldiğini gösterdi. ABD Merkez Bankası bu nedenle hala para politikasını sıkılaştırma baskısı altında. Ancak, faiz oranlarındaki daha fazla artış ekonomiyi durdurabilir ve tahvil gibi sabit getirili menkul kıymetlere kıyasla hisse senetlerinin çekiciliğini azaltabilir.

Hafta ortasında, şirketler için iş rakamları Alman pazarındaki olaylara hakim oldu. Özel ambalaj üreticisi Gerresheimer, beklenenden daha iyi olan üç aylık rakamlar ve yıllık hedeflerin teyidi ile yatırımcılardan iyi puan aldı. Şirket ayrıca doğal gaz arzı konusunda da iyimser. Son zamanlarda, neredeyse yüzde iki buçuk artış ve MDax’ta en üst sırada yer aldı.

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Endeks komşusu Fraport da biraz daha düşük fiyat artışıyla favorilerden biri oldu. Havaalanı işletmecisi, her şeyden önce özel banka Berenberg’in satın alma tavsiyesinden yararlandı. Analist William Fitzalan Howard, çalışmasında, son zamanlardaki zayıf hisse fiyatı gelişiminin ardından Fraport’un yeniden yapılanma hikayesine güvenmek için yeni bir fırsat görüyor. Ayrıca Fraport, pandemiden etkilenen bir önceki yıla göre yolcu sayısında şaşırtıcı bir şekilde önemli bir artış gösteren Frankfurt Havalimanı için trafik rakamlarını yayınlamıştı.

Küçük ölçekli SDAX endeksinde, AUTO1’in (Autohero, wirkaufendeinauto.de) hisseleri neredeyse yüzde yedi düştü. Önemli verilere göre, çevrimiçi kullanılmış araba satıcısı, geçtiğimiz çeyrekte bir yıl öncesine göre daha fazla araba satmayı başardı. Ancak bir önceki çeyreğe göre ivme biraz yavaşladı. Öte yandan, özel müşteri alanında (perakende) brüt bir sonuçla beklenen değer – yani, araç başına satış geliri eksi satın alma fiyatı – önceki çeyreğe göre önemli ölçüde yüksektir. Analistler bundan memnun değildi.

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Beklendiği gibi, online broker flatexDEGIRO, yılın ilk yarısında yatırımcı ilgisinin soğuması nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre daha az iş kaydetti. Şirket, Haziran ayında zaten düşürülmüş olan yıllık görünümü doğruladı. Goldman analisti Charlie Mayne, zorlu bir piyasa ortamında şirketin tamamlanan işlemler açısından beklentilerin gerisinde kaldığını yazdı. Gazeteler son zamanlarda kırmızıyla yüzde dört oranında alıntılandı.

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 ) 

DAX endeksi (DAX 40)‘ta Bayer yüzde 1,8 düştü, neredeyse piyasaya paralel. Tüccarlar, bir temyiz mahkemesinin yabani ot öldürücü glifosattan kaynaklanan kanser riskleri iddiasıyla yeniden dava açmasını yatırımcı duyarlılığı için kötü buldu. Jefferies’ten uzman Charlie Bentley’e göre, Bayer lehine bir karar verileceği konusunda daha önce küçük bir umut vardı. Bu, ABD Yüksek Mahkemesinin davayı ele alma ve dönüm noktası niteliğinde bir karar verme olasılığını açardı. Ancak kararın Bayer için önemli bir mali sonucu yok.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Fransız otomobil üreticisi Renault ile bir işbirliği, tedarikçi Vitesco’ya (Vitesco Technologies) zaman zaman kar getirdi – pazarla birlikte, başlıklar son zamanlarda yüzde 0,7 oranında kırmızıya döndü. Elektrikli ve hibrit sürücüler için güç elektroniğinin geliştirilmesi ile ilgilidir. Bununla birlikte, Alman otomotiv stokları piyasa ortamıyla genel olarak zayıftı.

Bu arada Nordex’te sermaye artırımı uygulamasına başlandı. Rüzgar türbini üreticisinin kağıtları, yeni hisseler için abonelik hakkı olmaksızın alınıp satılmaktadır. Bunun için ayarlanan Nordex açıkça kırmızı renktedir.

Piyasa Analizi 13 Temmuz ( 16:30 )

Euro en son 1.0014 ABD dolarına mal oldu. Salı günü, Avrupa Merkez Bankası euro için referans oranını 1.0042 dolar olarak belirledi.

Alman devlet tahvillerinin cari getirisi önceki gün yüzde 0.95’ten yüzde 0.99’a yükseldi. Rex tahvil endeksi (REX genel fiyat endeksi) yüzde 0,13 düşüşle 135,64 puana geriledi. Bund vadeli işlemleri yüzde 0,43 kayıpla 152,02 puana geriledi.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Alireza

9 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Avrupa Piyasaları ve DAX toparlanma sürecinde

Alireza