ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Piyasa Haftalık Görünümü

4 Ekim Dünya Borsaları Gündemi - 1 Eylül Dünya Borsaları Gündemi- DAX Analizi 4 Ağustos - Piyasa Haftalık Görünümü

Piyasa Haftalık Görünümü

Piyasa Haftalık Görünümü ,Ukrayna’daki savaş, yeni borsa haftasında ana konu olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bazı önemli ekonomik veriler de var: Almanya ve euro bölgesinden enflasyon verileri, ABD’den önemli ISM satın alma yöneticileri endeksi ve dünyanın en büyük ekonomisinden aylık işgücü piyasası raporu.

Piyasa Haftalık Görünümü, Bu ülkede raporlama sezonu neredeyse bitti. DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ailesinden sadece birkaç şirket sonuçlarını rapor edecek ve hepsinden önemlisi ikinci ve üçüncü kademeden. Önde gelen Alman endeksinin DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  kendisinden, VW yatırım şirketi (Volkswagen (VW) vz) Porsche SE odak noktasına gelmelidir. Önümüzdeki yıllık rakamlar, otomobil üreticisi Volkswagen‘in (VW) rakamlarından belirlenebileceği için artık büyük bir sürpriz getirmemeli. Ancak VW spor otomobil markası Porsche AG’nin halka arzıyla ilgili haberler gelirse heyecan verici olabilir.

Piyasa Haftalık Görünümü

Piyasa Haftalık Görünümü, , Comdirect’te piyasa uzmanı olan Andreas Lipkow, “İşlem haftasına yeniden Ukrayna savaşı ve enflasyonist baskı hakim olacak” diyor. Her ek çatışma haftasıyla birlikte ekonomik durum daha da kötüleşti. Özellikle artan enerji maliyetleri, şirketler ve tüketici davranışları için ciddi bir sorun teşkil etmektedir. “Piyasa katılımcıları gergin olmaya devam ediyor ve muhtemelen Alman hisse senetlerine yapılan yeni yatırımları geri çekecekler” diye ekliyor. Avrupa hisse senetlerine yönelik beklentiler şu anda genel olarak “güçlü bir şekilde bulutlu”.

Piyasa Haftalık Görünümü

Piyasa Haftalık Görünümü, wall Street sayesinde son zamanlarda şaşırtıcı bir şekilde istikrarlı olan Alman borsası bu nedenle yeniden keskin bir şekilde dalgalanabilir. Emden Research’ten piyasa uzmanı Timo Emden, enerji maliyetleri açısından olası stagflasyon endişelerine işaret ediyor. Enflasyonun yüksek olduğu ekonomideki durgunluk endişeleri, Mart ayında Çarşamba günü Almanya’da tüketici fiyatları ile desteklenebilir. Euro bölgesinden veriler Cuma günü takip edecek. Emden, “Yükselen faiz oranları, yüksek enflasyon oranları ve düşen büyüme tahminleriyle birleşen pahalı enerji, ekonominin sağlığı için tehlikeli bir karışıma neden oluyor” diye uyarıyor.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Piyasa Haftalık Görünümü, , Commerzbank’tan ekonomist Christoph Weil, özellikle Ukrayna’daki savaş nedeniyle Almanya’da enflasyonun Mart ayında yüzde 7,5’e yükselmesini bekliyor. Euro bölgesi için yüzde 7,7’ye ve dolayısıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine bir artış bekliyor. Ona göre enerji, yiyecek ve içecek dışındaki çekirdek oranın da tırmanması gerekirdi.

Weil, savaşa atıfta bulunarak, “Enerji krizi korkusu, ısıtma yakıtı, yakıt, gaz ve elektrik fiyatlarını büyük ölçüde artırdı” diye yazıyor. Toplamda, tüketiciler için enerjinin Mart ayında yüzde 13’ten fazla daha pahalı hale gelmesi muhtemel. Bunun tek başına enflasyon oranını yüzde 1,5 oranında artıracağını hesaplıyor.

Piyasa Haftalık Görünümü, Ayrıca, küresel ayçiçek yağı, buğday, arpa ve mısır ihracatının büyük bir bölümünün Rusya veya Ukrayna’dan gelmesi nedeniyle, savaşın gıda fiyatları üzerinde giderek daha belirgin bir etkisi var. Çin’de savaş ve son zamanlarda koronayla ilgili fabrikaların kapanmasıyla da şiddetlenen arz darboğazları da fiyat artışına katkıda bulunuyor.

Piyasa Haftalık Görünümü

Öte yandan ABD için Cuma günkü haftanın bazı cesaret verici verileri olması gerekiyor: İş piyasasının güçlü kalması bekleniyor. Weil’e göre, Mart ayında yaratılan yeni işlerin sayısı önceki aylara benzer şekilde artmalı ve Omicron dalgasının azalmasından yararlanmalıydı. Aynı zamanda, işsizlik oranının daha da düşmesi muhtemeldir.

Piyasa Haftalık Görünümü, , ABD’nin muhtemelen en önemli öncü göstergesi olan imalat sektörü için ISM satın alma yöneticileri endeksinden de pozitif çıkması bekleniyor. Landesbank Hessen-Thüringen’den ekonomik analist Patrick Franke, bir önceki aya göre bir düşüş bekliyor, ancak bu, şirketler adına daha fazla artan aktiviteye işaret ediyor; geçen ayki kadar güçlü olmasa da.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

CONTINENTAL Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

Alireza

Merck Nedir? Canlı MRK Fiyatı ve Grafiği

Alireza

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza