AnalizAvrupa borsasıHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Türkiye Ekonomisi; Erdoğan’ın eleştirenler

Türkiye Ekonomisi - Erdoğan

Erdoğan’ı eleştirenler, sınır dışı etme çağrısının ekonomik sıkıntıdan sapma olduğunu söylüyor

Türkiye Ekonomisi; Cumhurbaşkan Tayyip Erdoğan ‘ın siyasi muhalifleri Pazar günü yaptığı açıklamada, 10 Batılı müttefikin büyükelçilerini sınır dışı etme çağrısının dikkatleri Türkiye’nin ekonomik zorluklarından başka yöne çekmek için olduğunu söylerken, diplomatlar sınır dışı edilmelerin henüz önlenebileceğini umdular.

Cumartesi günü Erdoğan, hayırsever Osman Kavala’nın hapishaneden serbest bırakılmasını talep eden elçilere ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesini emrettiğini söyledi.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Pazar akşamı, dışişleri bakanlığının Erdoğan’ın 19 yıllık iktidarında Batı ile en derin çatlağı açacak talimatı henüz yerine getirdiğine dair bir işaret yoktu.

Diplomatik kriz, Erdoğan’ın ekonomiyi canlandırma baskısı altındaki merkez bankasının geçen hafta beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını 200 puan düşürmesinin ardından Türk lirasının rekor düşük seviyeye düşmesine ilişkin yatırımcı endişeleriyle aynı zamana denk geliyor.

Türkiye Ekonomisi; Lira, erken Asya ticaretinde tüm zamanların en düşük seviyesini gördü ve bankacıların Erdoğan’ın yorumlarına atfedilen bir hareketle dolar başına %1.6 zayıflayarak 9.75’e geriledi. Bu yıl şimdiye kadar değerinin neredeyse dörtte birini kaybetti.

Türkiye Ekonomisi; Ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın “ülkeyi hızla uçuruma sürüklediğini” söyledi.

Bu hamlelerin nedeni ulusal çıkarları korumak değil, ekonominin çöküşüne suni sebepler yaratmaktır” dedi.

‘BU FİLMİ ÖNCE GÖRDÜM’

Çok sayıda sivil toplum örgütüne katkıda bulunan Kavala, 2013’te ülke çapındaki protestoları finanse etmek ve 2016’da başarısız bir darbeye karışmakla suçlanarak dört yıldır hapiste. Suçlamaları reddeden Kavala, yargılaması devam ederken tutuklu kaldı.

Muhalefet İYİ Parti genel başkan yardımcısı Yavuz Ağıralıoğlu, “Bu filmi daha önce gördük” dedi. “Hemen bizim gerçek gündemimize ve bu ülkenin temel sorunu olan ekonomik krize dönelim.”

Erdoğan, elçilerin Türkiye’nin yargısına saygı duymadıklarını ve Kavala’nın serbest bırakılmasını talep etme hakları olmadığını söyledi.

Türkiye Ekonomisi; İstanbul merkezli düşünce kuruluşu Edam’ın başkanı ve eski bir Türk diplomat olan Sinan Ülgen, Türkiye’nin son yıllardaki gerilim olaylarından uzak bir şekilde dış politikasını yeniden ayarlamaya çalıştığı için Erdoğan’ın zamanlamasının tutarsız olduğunu söyledi.

“Ankara’nın bununla başa çıkmayacağını hala umuyorum,” diye tweet attı ve hareketi NATO müttefikleri arasında benzeri görülmemiş olarak nitelendirdi. “Dış politika kurumu daha kabul edilebilir bir formül bulmak için çok çalışıyor. Ancak zaman azalıyor.”

Erdoğan her zaman tehditlerle hareket etmedi.

2018’de Türkiye’nin Washington ile bir anlaşmazlıkta ABD elektronik ürünlerini boykot edeceğini söyledi. Satışlar etkilenmedi. Geçen yıl, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “İslam karşıtı” gündemi olduğunu söylediği şeyler nedeniyle Türkleri Fransız mallarını boykot etmeye çağırdı, ancak takip etmedi.

KABİNE TOPLANTISI

Türkiye Ekonomisi; Bir diplomatik kaynak, kararın Pazartesi günkü kabine toplantısında alınabileceğini ve gerilimi düşürmenin hala mümkün olduğunu söyledi. Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu Roma’da yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini söyledi.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Erdoğan yirmi yıldır Türk siyasetine egemen oldu, ancak iktidar ittifakına verilen destek, kısmen yüksek enflasyon nedeniyle 2023’te yapılması planlanan seçimler öncesinde erozyona uğradı.

Uluslararası Para Fonu bu yıl %9’luk bir ekonomik büyüme öngörürken, enflasyon bunun iki katından fazla ve Erdoğan’ın 2018’deki son seçim zaferinden bu yana lira dolar karşısında %50 değer kaybetti.

Londra merkezli danışmanlık Eurasia Group’tan Emre Peker, ekonomik güçlüklerin yaşandığı bir dönemde sınır dışı edilme tehdidinin “en iyi ihtimalle kötü düşünülmüş ve en kötü ihtimalle Erdoğan’ın düşen popülaritesini desteklemek için aptalca bir kumar” olduğunu söyledi.

“Erdoğan, iç siyasi nedenlerle iktidarı yansıtmak zorunda” dedi.

Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Yeni Zelanda ve ABD büyükelçileri 18 Ekim’de yaptıkları ortak açıklamada, Kavala davasına adil ve hızlı bir çözüm bulunması acil tahliye çağrısında bulundu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, iki yıl önce Kavala’nın suç işlediğine dair makul bir şüphe bulunmadığını söyleyerek, Kavala’nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden Soner Çağaptay, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Erdoğan, ülke ekonomisinin acıklı durumuna rağmen, Batı’yı Türkiye’ye saldırmakla suçlayarak bir sonraki Türkiye seçimlerini kazanabileceğine inanıyor.”

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 18 Mart

Alireza

DAX Analizi 9 Şubat

Alireza