Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX Analiz ve GörüşleriDAX AnaliziDAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Volkswagen Talep Görüyor

Volkswagen talep görüyor – Porsche AG yakında halka açılacak

Almanya Borsası 6 Eylül, Otomobil üreticisi Volkswagen’in (Volkswagen (VW) vz) hisseleri Salı günü, spor otomobil yan kuruluşu Porsche AG’nin borsa planlarının belirlenmesinden yararlandı. VW hisseleri, sabah saatlerinde önde gelen Alman endeksi DAX endeksi (DAX 40)‘ta yüzde 2’lik iyi bir artışla 146,40 Euro’ya yükselen favoriler arasında yer aldı.

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Hemen hemen tüm döngüsel değerler gibi, VW hisseleri de gaz krizi nedeniyle önceki gün özellikle güçlü bir baskı altına girmişti. Ancak, Ağustos ayının başından beri salladıkları 140 ila 150 avro civarında kaldılar.

Lüks marka Porsche, mümkünse sonbaharda borsada işlem görecek. Bir tüccar bunu olumlu olarak değerlendirdi. Bazı yatırımcılar, mevcut zorlu borsa ortamında hareketin askıya alınacağından korkmuş olabilir. Bu, özellikle bir halka arz durumunda hissedarlara 2023’ün başına özel bir temettü duyurulduğundan, VW hisse fiyatının geri kazanılması için yeterli olmalıdır.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Stifel yatırım şirketinden analist Daniel Schwarz, halka arzın zamanlaması tam olarak ideal değil ve yapı, özellikle iyi kurumsal yönetim açısından biraz şüpheli, ancak yatırımcı ilgisinin büyük olması gerektiğini açıkladı. Bu nedenle, Porsche AG’nin halka arzı devam etmeli ve VW hisselerinde kalıcı bir toparlanmanın temelini atmalıdır.

VW’ye göre, Porsche AG’nin sermayesi zaten yarısı oy hakkı olmayan imtiyazlı hisselere ve yarısı oy hakkı olan adi hisselere bölünmüş durumda. Tercihlerin dörtte birine kadar – yani toplam hisselerin yaklaşık sekizde birinin – satışa çıkması bekleniyor. Aynı zamanda, Porsche SE yüzde 25 artı orijinal hisselerin bir hissesini alır ve bloke edici bir azınlık aracılığıyla merkezi AG kararları üzerindeki etkisini elinde tutması beklenir.

Porsche SE‘nin (Porsche SE Vz) kağıtları Salı günü yüzde yarım düşüşle 68.98 Euro’ya geriledi.  Porsche AG ile karıştırılmaması gereken VW sahibi holding şirketidir.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir? 

Related posts

Piyasa Analizi 26 Temmuz ( 16:20 )

Alireza

15 Haziran Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 28 Şubat

Alireza