Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

DAX Analizi 6 Eylül (14:20)

PIYASALAR HAFTALIK GÖRÜNÜMÜ (DAX 40) - Borsalar Analizi 2 Aralık

Avrupa borsaları kazanma yolunda

DAX Analizi 6 Eylül (14:20), Haftaya çok zayıf bir başlangıç ​​yaptıktan sonra Avrupa borsaları Salı günü erken saatlerde toparlanmaya başladı ancak bu durum sallantıda. Wall Street’te bir toparlanmaya işaret eden ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinden kuyruk rüzgarları geliyor. Pazartesi günü tatil olduğu için herhangi bir işlem yapılmadı. DAX endeksi (DAX 40) yüzde 1.0 artışla 12.892 puana yükseldi. Euro Stoxx 50 yüzde 0.6 artarak 3.511 puana yükseldi. Pazar genişliği iyi, neredeyse tüm Avrupa Stoxx sektör endeksleri aşağı yukarı artıda. Geri tepmeye öncülük eden, endeksleri yaklaşık yüzde 2,5 yükselen perakende ve seyahat ve eğlence hisseleri. Ancak otomobil hisseleri endeksi de yüzde 2’lik bir artı ile iyi gidiyor. Buna karşılık, enerji fiyatları düştükçe yüzde 2,0 oranında düşen petrol ve gaz stokları endeksi açık bir şekilde kırmızı renktedir.

Özellikle gaz fiyatının gelişmesi, bir bütün olarak piyasaya bir miktar rahatlama getiriyor. Gazprom Cuma akşamı, resmi olarak bir sızıntı nedeniyle şimdilik Nord Stream 1 üzerinden gaz tedarik etmeyeceğini açıkladıktan sonra, fiyat Pazartesi günü yüzde 30’dan fazla arttı ve nihayetinde yüzde 17 artışla işlem gördü. Eğilim şu anda aşağıyı gösteriyor ve fiyat yüzde 11,2 düşerek megavat saat başına 218,50 Euro’ya düşüyor. Petrol fiyatları da geri geliyor; Kuzey Denizi Brent petrolünün fiyatı Pazartesi akşamına göre %3,2 daha düşük olan 92,67$’a mal oldu.

Porsche spor otomobilleri ve görünümdeki DAX endeksi (DAX 40) değişiklikleri etrafında geliştirme

DAX Analizi 6 Eylül (14:20), DAX endeksi (DAX 40)‘ta VW yüzde 3,3 arttı. Pazartesi günü, komiteler Porsche spor otomobillerinin halka arzının rotasını belirledi. Çok kötü olmayan bir piyasa ortamına bağlı olarak, halka arzın Eylül sonu veya Ekim başı olması hedefleniyor. VW grubunu kontrol eden Porsche Holding’in hisseleri çok az değişiyor.

DAX endeksi (DAX 40)‘ın zirvesinde yüzde 4,6’lık bir artışla Hellofresh yer alıyor. 17 Eylül akşamı Siemens Energy için DAX’taki yerlerini boşaltmak zorunda kalırlar ve MDAX’a düşerler. Kurs, Pazartesi akşamı karardan önce zaten önemli ölçüde yol vermişti. Hellofresh’in artısı, Delivery Hero’nun iyi şablonuyla da doğrulanır. Morgan Stanley’den bir satın alma tavsiyesi ile yüzde 8,5 kazanıyorlar. Fairway’de, Londra’daki Deliveroo da önemli kazanımlar elde ediyor.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Siemens Energy, DAX endeksi (DAX 40)‘a dönüşüyle ​​yüzde 2,8 değer kazandı.

Zalando da yüzde 4,3’lük önemli kazançlar elde etti. Başlık, bu sefer DAX endeksi (DAX 40) konumunu hala koruyabilir. Ancak, şu anda DAX endeksi (DAX 40)‘ın en zayıf üyesi ve Porsche Sportwagen AG’deki yeni hisselerin DAX endeksi (DAX 40)‘a terfi kriterlerini karşılaması halinde Aralık ayı başlarında önde gelen Alman endeksinden düşebilir.

Şimdi MDAX’tan aşağı inen Uniper yüzde 5,9 kaybetti. MDAX tırmanıcısı Adtran yüzde 3,6 kazandı, BT hizmet sağlayıcısı ayrıca Nordex’in de geri döndüğü TecDAX’a terfi etti.

ECB ne sunuyor: 50 mi yoksa 75 baz puan mı?

Bu arada, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü merakla beklenen faiz tarihi de hızla yaklaşıyor. Piyasanın beklentilerinin bölündüğü, ticarette hem 50 hem de 75 baz puanlık bir artış için iyi nedenler verilebileceği söyleniyor. Yaklaşan durgunluk küçük faiz artışlarından yana olsa da, fahiş enflasyon göz önüne alındığında büyük bir adım daha uygun olacaktır.

Tahvil piyasasındaki getiriler Pazartesi günü önemli ölçüde yükseldi ve şu anda çok az da olsa yükseliyor. Bu muhtemelen daha büyük bir faiz artırımıyla ilgili spekülasyonlardan kaynaklanıyor. Önceki gün tartışılanlardan biri, bir resesyondan zaten kaçınılması pek mümkün görünmediği için, ECB’nin enflasyonla mücadele için daha yüksek faiz oranları için yalnızca küçük bir fırsat penceresine sahip olması gerektiği ve bu nedenle bunu daha kararlı bir şekilde kullanması gerektiğiydi. Almanya’nın on yıllık getirisi Cuma gününden bu yana yüzde 1.51’den yüzde 1.60’a yükseldi. Euro hala toparlanıyor ve önceki gün yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra tekrar dolar paritesine yaklaşıyor.

Nasdaq 100 nedir?

DAX Analizi 6 Eylül (14:20), Almanya’dan gelen siparişlerdeki bir önceki aya göre yüzde 1,1’lik düşüş, resesyon senaryosuna uyuyor. VP Bank’tan baş ekonomist Thomas Gitzel, önümüzdeki ayların zor geçmesini bekliyor. Rus gaz teslimatlarının durdurulması, enerji payını olası hale getiriyor. “Şimdiye kadar iyi durumda olan şirketler bile böyle bir ortamda hala ayakları yere basmıyor. Yatırımlar erteleniyor, bu da gelen siparişleri olumsuz etkiliyor.”

Ekonomi tarafında ise öğleden sonra ABD’den, özellikle de hizmet sektörü için satın alma yöneticileri endeksinden veriler gelecek. İlgili euro bölgesi PMI’lerinde yapılan revizyonlar Pazartesi günü zayıftı.

Lufthansa’da bir grev daha

Lufthansa‘da pilotlarla toplu pazarlık anlaşmazlığı doruğa çıkıyor. Pilotlar sendikası Vereinigung Kokpit, Çarşamba gününden itibaren yolcu ve kargo işinde grev yapılacağını duyurdu. Ancak, Salı günü bir müzakere tarihinde başarılı olunması halinde bu yine de önlenebilirdi. Lufthansa, geniş pazarla yüzde 1,3 arttı.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?  DAX endeksi nedir?

Related posts

DAX Analizi 28 Ocak

Alireza

DAX Analizi 12 Eylül

Alireza

DAX Analizi 30 Mart

Alireza