Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

AVRUPA PİYASALARI

GER40.COM

Hisse senetleri toparlanma yolunda – Gaz fiyatları geri geliyor

Haftaya çok zayıf bir başlangıç ​​yaptıktan sonra Avrupa borsaları Salı günü erken saatlerde toparlanmaya başladı ancak bu durum sallantıda. Wall Street’te bir toparlanmaya işaret eden ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinden kuyruk rüzgarları geliyor. Pazartesi günü tatil olduğu için herhangi bir işlem yapılmadı. DAX endeksi (DAX 40) yüzde 0,7 artışla 12.851 puana ulaştı, EURO STOXX 50 yüzde yarım arttı.

Baskın konu enerji krizi olmaya devam ediyor. Bir stres testinden sonra, Almanya’da iki nükleer santralin 2023 baharına kadar acil rezerv olarak bulundurulmasına ve planlandığı gibi yıl sonunda kapatılmamasına karar verilmesi hiçbir şeyi değiştirmez.

Gaz fiyatının gelişmesi biraz rahatlama sağlıyor. Gazprom Cuma akşamı, resmi olarak bir sızıntı nedeniyle şimdilik Nord Stream 1 üzerinden gaz tedarik etmeyeceğini açıkladıktan sonra, fiyat Pazartesi günü yüzde 30’dan fazla arttı ve nihayetinde yüzde 17 artışla işlem gördü. Fiyat yüzde 9’dan fazla düşerek megawatt saat başına 220 avroya düşerek trend şu anda aşağıyı gösteriyor.

ECB ne sunuyor: 50 mi yoksa 75 baz puan mı?

GER40.COM

Bu arada, Perşembe günü merakla beklenen ECB faiz oranı tarihi hızla yaklaşıyor. Piyasanın beklentilerinin bölündüğü, ticarette hem 50 hem de 75 baz puanlık bir artış için iyi nedenler verilebileceği söyleniyor. Yaklaşan durgunluk küçük faiz artışlarından yana olsa da, fahiş enflasyon göz önüne alındığında büyük bir adım daha uygun olacaktır.

Tahvil piyasasındaki getiriler Pazartesi günü önemli ölçüde yükseldi ve şu anda çok az da olsa yükseliyor. Bu muhtemelen daha büyük bir faiz artırımıyla ilgili spekülasyonlardan kaynaklanıyor. Önceki gün tartışılanlardan biri, bir resesyondan zaten kaçınılması pek mümkün görünmediği için, ECB’nin enflasyonla mücadele için daha yüksek faiz oranları için yalnızca küçük bir fırsat penceresine sahip olması gerektiği ve bu nedenle bunu daha kararlı bir şekilde kullanması gerektiğiydi. Almanya’nın on yıllık getirisi Cuma gününden bu yana yüzde 1.51’den yüzde 1.60’a yükseldi. Euro hala toparlanıyor ve önceki gün yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesini gördükten sonra dolar ile tekrar pariteye yaklaşıyor.

Almanya’dan gelen siparişlerdeki bir önceki aya göre yüzde 1,1’lik düşüş, resesyon senaryosuna uyuyor. VP Bank’tan baş ekonomist Thomas Gitzel, önümüzdeki ayların zor geçmesini bekliyor. Rus gaz teslimatlarının durdurulması, enerji payını olası hale getiriyor. “Şimdiye kadar iyi durumda olan şirketler bile böyle bir ortamda hala ayakları yere basmıyor. Yatırımlar erteleniyor, bu da gelen siparişleri olumsuz etkiliyor.”

Ekonomi tarafında ise öğleden sonra ABD’den, özellikle de hizmet sektörü için satın alma yöneticileri endeksinden veriler gelecek. İlgili euro bölgesi PMI’lerinde yapılan revizyonlar Pazartesi günü zayıftı.

Lufthansa’da bir grev daha

Lufthansa’da pilotlarla toplu pazarlık anlaşmazlığı doruğa çıkıyor. Pilotlar sendikası Vereinigung Kokpit, Çarşamba gününden itibaren yolcu ve kargo işinde grev yapılacağını duyurdu. Ancak, Salı günü bir müzakere tarihinde başarılı olunması halinde bu yine de önlenebilirdi. Lufthansa, geniş pazarla yaklaşık yüzde 1 kazanıyor.

VW‘nin spor otomobil yan kuruluşu Porsche AG‘yi Eylül sonunda/Ekim başında listelemek istemesi, her ne kadar bu büyük ölçüde beklense de olumlu bir ivme sağlıyor. Halka arzın son zamanlarda Avrupa’nın en büyüklerinden biri olması muhtemeldir. Bir gün önce tüm otomobil sektöründe yaşanan önemli kayıpların ardından VW yüzde 2,8 arttı, Porsche Holding rotası yüzde 0,7 yükseldi.

Stoxx otomobil endeksi, önceki günün eksi yüzde 4’ten yüzde 2’ye yükseldi. Kırmızı renkteki tek sektör petrol ve gaz stoklarıdır (-%0.7)

Siemens Energy‘nin (+%2,6) altı aylık bir aradan sonra 19 Eylül’de DAX endeksi (DAX 40)‘’a geri dönmesi sürpriz değil. Karar, DAX endeksi (DAX 40)‘ ailesindeki diğer çeşitli değişiklikler gibi Pazartesi günü geç saatlerde açıklandı. Tarif kutusu sağlayıcısı Hellofresh‘in payının buna yol açması gerekiyor. Kötü hırpalanmış pay hala yüzde 4,7 kazanıyor. Bir satın alma önerisiyle yönlendirilen Delivery Hero’ın (+%7) ardından geliyor.

Gaz krizi nedeniyle yaşanan dramatik fiyat kayıplarının ardından Uniper hissesi (+%2,4) endeks değişiklikleri sırasında MDAX’taki yerini kaybetti ve SDAX küçük sermaye endeksine düştü.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Nasdaq 100 nedir?

Related posts

Bugünün DAX 40 Gelişmeleri

Alireza

Piyasa Gelişmeleri 26 Kasım

Alireza

DAX Analizi 4 Mart

Alireza