Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

Alman Endüstrisi Üst Üste Altıncı Kez Düşüşte

Avrupa borsaları 30 Kasım

Alman endüstrisindeki sipariş durumu kötüleşmeye devam ediyor. Federal İstatistik Ofisi’nin Salı günkü verilerine göre, Temmuz ayında yine daha az sipariş alındı. Gelen siparişler bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı. Bu, üst üste altıncı düşüş. Analistler ortalama yüzde 0,7’lik bir gerileme bekliyorlardı.

Federal Ekonomi Bakanlığı, Ukrayna savaşı ve yüksek gaz fiyatları nedeniyle talebin zayıf olduğu yorumunu yaptı. “Sanayi şirketleri için, yılın ikinci yarısına ilişkin görünüm, durgun bir iş ortamına ve temkinli ihracat beklentilerine de yansıyan baskı altında kalmaya devam ediyor.” Banka ekonomistleri de benzer şekilde temkinli davrandılar.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Ayrıntılı olarak, Temmuz ayında Almanya’dan yüzde 4,5 daha az sipariş gelirken, yurt dışından yüzde 1,3 daha fazla sipariş alındı. Euro bölgesi dışındaki ülkelerden gelen siparişler destekleyici bir etki yaptı. Ürün grubuna göre incelendiğinde, tüketim malları siparişleri neredeyse yüzde 17 oranında olağandışı bir şekilde düştü. Ancak, makineler gibi sermaye malları, bir önceki aya göre yalnızca biraz daha az sipariş edildi. Ara mallar yüzde 1,5 daha fazla talep gördü.

Commerzbank analisti Ralph Solveen, verilerin önemini perspektife koydu. Şirketler “normal” zamanlarda olduğundan çok daha az üretim yaptıklarından, siparişlerin geliştirilmesi şu anda ikincil öneme sahiptir. Bunun için belirleyici faktör, bir yandan, küresel mal ticaretinde bazen önemli teslimat darboğazlarıdır. Öte yandan, enerji fiyatlarındaki büyük artış göz önüne alındığında, birçok şirket artık kârlı olmadıkları için son zamanlarda bazı malların üretimini durdurdu.” Solveen’e göre, bu etkinin gelecekte önem kazanması muhtemeldir.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?  DAX endeksi nedir?

Nasdaq 100 nedir?

Related posts

21 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Bugünün DAX 40 Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 8 Aralık

Alireza