ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Federal Meclis, bir enerji acil durumunda şirketlerin kamulaştırılmasına kadar düzenlemeler yaptı, MERCEDES-BENZ  ABD’deki atölyeye on binlerce aracı çağırmak zorunda ve Deutsche Telekom bu konuda daha iyimser.

 ALMANYA/ENERJİ

Federal Meclis, bir enerji acil durumunda şirketlerin kamulaştırılmasına kadar uzanan düzenlemeleri kabul etti. Akşam, parlamento, Rusya’dan gelen teslimatlarla ilgili ihtilafların arka planına karşı SPD, Yeşiller ve FDP’nin trafik ışığı koalisyonunun oylarıyla enerji güvenliği yasasının yeni bir versiyonunu onayladı. Yasanın Federal Meclis’te görüşülmesinin ardından Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Federal Meclis’te sol da tasarıya oy verdi, AfD reddetti ve Birlik çekimser kaldı.

 13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri MERCEDES BENZ

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

MERCEDES-BENZ ABD’de on binlerce aracı atölyeye çağırmak zorunda kaldı. Stuttgart otomobil üreticisi, nedeninin olası bir fren kusuru olduğunu söylüyor. 2006’dan 2012’ye kadar olan model yıllarından ML, GL ve R sınıfı serilerinden 290.000 otomobil mevcut geri çağırmadan etkileniyor. Mercedes-Benz, araç sahiplerine araçları kullanmayı derhal bırakmaları çağrısında bulundu. Şu ana kadar geri çağırmayla ilgili herhangi bir kaza, yaralanma veya ölüm olmadı.

 DEUTSCHE TELEKOM

DEUTSCHE TELEKOM, iyi bir başlangıcın ardından yıl hakkında daha iyimser. Bonn merkezli grup, düzeltilmiş faaliyet sonucunun (Ebitda AL) şimdi 2022 için 36,6 milyar avrodan fazla olmasının beklendiğini açıkladı. Şimdiye kadar, yaklaşık 36,5 milyar avro vaat edilmişti. İlk çeyrekte, Ebitda AL yüzde 6,8 artarak 9,9 milyar Euro’ya ulaşırken, gelir yüzde 6,2 artarak 28 milyar Euro’ya ulaştı.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 SAP

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Hasso Plattner Vakfı (HPF), SAP‘nin yan kuruluşu Fioneer’deki tartışmalı hissesinden ayrılmaya doğru gidiyor. “Handelsblatt” sözcüsü Herbert Heitmann, “Çeşitli yatırımcılarla son aşamadayız ve ilk sonuçları yakın gelecekte göreceğimizi varsayıyoruz” dedi. SAP, geçen yıl finansal hizmet sağlayıcılarla bir ortak girişimde işine devam edeceğini duyurmuştu.

 TWITTER

Elon Musk tarafından satın alınan sosyal medya şirketinin yeniden yapılandırılması kapsamında iki üst düzey yönetici istifa etmek zorunda kaldı. Twitter patronu Parag Agrawal, Reuters tarafından görülebilen bir mesajla çalışanlarını bilgilendirdi. Agrawal, “Hala ekiplerimizi, işe alımları ve maliyetleri düşünmek zorundayız” dedi. Çoğu işe alım şu anda beklemede ve mevcut tüm iş tekliflerinin geri çekilmesi gerekip gerekmediğini görmek için gözden geçiriliyor. Agrawal, Twitter’ın kendi belirlediği kullanıcı büyüme ve büyüme hedeflerini karşılayamadığını söyleyerek kararı haklı çıkardı.

 13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri ROBINHOOD MARKETS

Robinhood Could Meet its Dream of 24/7 Markets Soon - Don't be Fool Trading

Kripto borsası FTX başkanı, çevrimiçi komisyoncu Robinhood’daki hissesini artırdı. Samuel Bankman-Fried’e göre, genç perakende yatırımcılar arasında popüler olan ABD ticaret platformunda yüzde 7,6 hisseye sahip. Bankman-Fried’in Robinhood’un kontrolünü ele geçirme niyeti yok. Mart ayının ortalarında, kripto borsasının başkanı ilk kez Robinhood’da hisse satın aldığını duyurdu. Robinhood, ABD’li video oyunu perakendecisi GameStop’taki ders kaparilerinin bir parçası olarak tanındı. Birçok küçük yatırımcı uygulamayı kripto para birimleriyle spekülatif işlemleri için kullanmıştı.

 ABD/FED

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

13 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Beklendiği gibi, ABD Senatosu ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell için bir görev süresi daha için oy kullandı. Sonuç 80’e 19 oyla açıktı. Kongre Odası Bankacılık Komitesi, Mart ayı ortasında Fed başkanının yeniden atanmasını başlatmıştı. Ancak süreç, başka bir merkez bankası adayı Lisa Cook’un üzerine çıkan bir tartışmayla ertelendi.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD kamuoyunu enflasyonla mücadelede sertliğe hazırladı. Başyazıya göre Powell, Marketplace Radio’ya verdiği demeçte, “Enflasyonu yüzde 2’ye düşürmenin de biraz sancısı olacak” dedi. “Ama sonunda, en acı verici şey, başarısız olursak olur.” O zaman enflasyon yüksek bir seviyeye yerleşebilir. “Ve bunu biliyoruz.” Powell, enflasyonla mücadeleyi en önemli görevi olarak nitelendirdi. Sonraki iki toplantının her birinde merkez bankasının faiz oranlarını yarım puan artıracağı beklentisini yineledi.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 8 Eylül

Alireza

DAX Analizi 23 Mayıs

Alireza

Güne Bakış

Alireza