ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Allianz, sigorta şirketi European Reliance’ı devralarak Yunanistan’daki işini güçlendiriyor, Lufthansa Ukrayna’daki durumu çok yakından izliyor ve hava trafiğini sona erdirmeyi düşünüyor ve İngiltere’nin Almanya’ya ihracatı 2021’de Brexit nedeniyle olacak. – Engeller 2003 seviyelerine düştü.

 UKRAYNA

14 Şubat Piyasa GelişmeleriŞansölye Olaf Scholz Pazartesi ve Salı günü Kiev ve Moskova’ya gitmeden önce, Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına dair uyarılar artıyor. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin her an bir askeri saldırının mümkün olduğuna inandığını söyledi. Federal hükümetteki politikacılar da giderek daha fazla endişe duyuyorlardı. Scholz, Rusya’yı askeri saldırganlığın sert yaptırımlara yol açacağı konusunda bir kez daha uyardı. Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e barış çağrısında bulundu. Saldırı planları olduğunu defalarca reddetti.

 14 Şubat Piyasa Gelişmeleri ALMANYA/FEDERAL BAŞKAN

Büyük çoğunlukla, Federal Meclis Frank-Walter Steinmeier’i beş yıllığına Federal Başkan olarak onayladı. Kullanılan 1437 oyundan 1045’i ile ilk oylamada federal ve eyalet hükümetlerinden delegelerin gerekli çoğunluğunu aldı. SPD, Yeşiller, FDP ve Birlik, onun yeniden seçilmesi lehinde konuşmuştu.

 ALLIANZ

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri ALLIANZ, sigorta şirketi EUROPEAN RELIANCE’ın devralınmasıyla Yunanistan’daki işini güçlendiriyor. Grup bunun için toplam 207 milyon euro ödeyecek. Şirket, Allianz Hellas ile birleştirilecek. İkisi birlikte Yunanistan’daki en büyük emlak sigortacısı ve hayat ve sağlık politikalarında beş numara olacaklar.

 RWE

Bir gazete haberine göre, Yeşiller’in NRW eyalet yöneticisi, RWE’den linyit madenciliğinin sürekli yükünü ödemesini istiyor. “WAZ”, Yeşiller’in bir kararına atıfta bulunarak, “Bizim bakış açımıza göre, RWE bu noktada eskisinden daha sorumlu hale getirilmelidir” dedi.

 LUFTHANSA

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

LUFTHANSA‘ya göre, Ukrayna’daki durumu çok yakından izliyor ve hava trafiğini durdurmayı düşünüyor. Ancak şirket Pazar günü yaptığı açıklamada, hala bir karar olmadığını söyledi. KLM, derhal geçerli olmak üzere Ukrayna uçuşlarını durduracağını açıklamıştı. Ukrayna Havayolları, Karadeniz’de planlanan bir Rus deniz manevrası göz önüne alındığında, bu bölgede uçuşlara karşı tavsiyede bulunuyor. Bu öneri pazartesiden cumartesiye geçerlidir. Ukrayna toprakları üzerindeki hava sahası açık kalmaya devam ediyor.

14 Şubat Piyasa GelişmeleriLUFTHANSA ve tur operatörü TUI, önümüzdeki tatil sezonu için yüksek rezervasyon rakamları bildiriyor. Lufthansa yönetim kurulu üyesi Harry Hohmeister, “Bild am Sonntag”a verdiği demeçte, “Paskalya, Whitsun ve ayrıca yaz için tatil uçuşlarına yönelik talepte güçlü bir artış görüyoruz.” TUI Almanya patronu Stefan Baumer gazeteye verdiği demeçte, TUI’nin pandemi öncesi zamanlardaki gibi rezervasyonları kaydettiğini söyledi.

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri COMMERZBANK

Ger40.com

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, federal hükümetin devlet hisselerinden ayrılmak istediğini açıkça belirtti. Lindner, Handelsblatt’a “Uzun vadede devlet Commerzbank’ın hissedarı olmayacak” dedi. Ancak yaklaşan kararlar alırken, hem vergi mükelleflerinin mali çıkarlarını hem de Commerzbank’ın orta ölçekli ekonomimiz için önemini göz önünde bulunduracağım.” Lindner, LUFTHANSA gibi korona krizine karışanları azaltmak istiyor. Lindner, “Devletin bu holdinglerden mümkün olduğunca çabuk geri çekilmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. “Lufthansa’da çıkışa giriş zaten gerçekleşti.”

 DEUTZ

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri Köln merkezli motor üreticisi, yönetim kurulunun ve denetleme kurulunun en üstüne yeni atamalar yaptı: CEO Frank Hiller derhal ayrılıyor. Halefi CFO Sebastian Schulte. Gelecekte, bir kadın da Yönetim Kurulu’na terfi edecek. Ayrıca denetleme kurulu, eski Audi yönetim kurulu üyesi Dietmar Voggenreiter’i yeni başkanı olarak seçti.

 14 Şubat Piyasa Gelişmeleri CREDIT SUISSE

Bir ABD hukuk firmasına göre, CREDIT SUISSE haksız gizli anlaşma iddialarının ardından 81 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Ayrıca, hukuk firması Cohen Milstein Sellers & Toll, bankanın konuyla ilgili olarak suçlanan diğer finansal kurumlara karşı açılan davalarda davacılara yardım etmeye kararlı olduğunu söyledi.

 LOCKHEED MARTIN/AEROJET ROCKETDYNE

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri –  ABD savunma şirketi, roket motoru üreticisi Aerojet Rocketdyne için 4.4 milyar dolarlık devralma teklifini geri çektiğini açıkladı. Hareket, FTC’nin geçen ay oybirliğiyle antitröst endişeleri nedeniyle anlaşmaya itiraz etmesinden sonra geldi.

 ALMAN BANKALAR

Bir ankete göre, Almanya’daki banka müşterilerinin çoğu artık hesaplarını çoğunlukla çevrimiçi yönetiyor. Alman Bankalar Birliği (BdB) adına kanaat araştırma enstitüsü Kantar tarafından yapılan bir anketin ön raporuna göre. Şubedeki kasaya sadece dörtte biri gider.

 BREXIT

ger40.com

İngiltere’nin Almanya’ya ihracatı, Brexit engelleri nedeniyle 2021’de 2003 seviyelerine geriledi. Reuters haber ajansı tarafından Federal İstatistik Ofisi’nden alınan verilerin değerlendirmesine göre, yalnızca yaklaşık 32 milyar avro değerinde mal ithal edildi. Yüzde 8,5 küçüldüler.

 14 Şubat Piyasa Gelişmeleri ENFLASYON

14 Şubat Piyasa Gelişmeleri Almanlar yükselen fiyatlara uyum sağlamak zorunda. Ifo ekonomi şefi Timo Wollmershäuser “Welt am Sonntag” da “Anketlerimize göre, gıda üreticilerinin üçte ikisinden fazlası önümüzdeki aylarda daha fazla fiyat artışı planlıyor,” dedi.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX hissedarları için 46 milyar euro

Alireza

Dax endeksi bu hafta ne olacak

Alireza

DAX Analizi 1 Ağustos

Alireza