ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Volkswagen, Applied Materials ve Almanya’da neden ekonomik bir toparlanmanın yalnızca yıl sonunda beklendiği.

 ALMANYA

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Korona salgını ve Ukrayna savaşının bir sonucu olarak, federal hükümet cari yıl için Federal Cumhuriyet tarihindeki en yüksek ikinci yeni borç seviyesini planlıyor. Reuters haber ajansının Federal Meclis bütçe komitesinden öğrendiğine göre, 2022 bütçe taslağı 138,94 milyar avro net borçlanma sağlıyor. Bu nedenle toplam harcamanın 495,8 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor. Federal Meclis bütçeyi Haziran başında kabul edecek. Parlamento, izin verilen borçlanma miktarı yaklaşık 115,7 milyar avro aşıldığı için borç frenini üst üste üçüncü yıl askıya almak zorunda.

Almanya’nın Rus boru hattı gazına bağımlılığı göz önüne alındığında, Federal Meclis, sıvı gaz terminallerinin yapımını hızlandırmak için düzenlemeleri kabul etti. Perşembe akşamı parlamento, ABD veya Arap Yarımadası’ndan sıvılaştırılmış gaz ithalatını önemli ölçüde kolaylaştırmayı amaçlayan proje için koalisyonun ve ayrıca Birliğin oylarıyla oy kullandı. Bu amaçla olağan onay süreçlerine müdahaleler planlanmaktadır. Terminallerin inşası ve gaz boru hattı şebekesine bağlantı, AB asgari standartlarına dayanan önemli ölçüde daha düşük gereksinimlerle ilişkilendirilmelidir.

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Virüs krizinden ve Ukrayna savaşından gelen rüzgarların ardından IW Enstitüsü, Alman ekonomisinin yıl sonuna kadar veya en geç 2023 yılına kadar toparlanmasını beklemiyor. İşverenle ilgili araştırmacılar ekonomik tahminlerinde, örneğin üretim kesintileri ve artan fiyatlar nedeniyle şirketler ve tüketiciler arasındaki belirsizliğin büyük olduğunu açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına rağmen, federal ve eyalet vergi gelirleri, önceki aylara göre daha yavaş da olsa, Nisan ayında önemli ölçüde arttı. Federal Maliye Bakanlığı’nın aylık raporuna göre, bir önceki yıla göre yüzde 9,9 daha yüksek ve neredeyse 57 milyar avroya ulaştılar. “Ukrayna’daki savaşın etkileri henüz vergi gelirlerinde görünmüyor” diyor.

 20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri VOLKSWAGEN

VOLKSWAGEN, iddialı akü planlarını yönetmek için kurduğu yan kuruluşunun yönetimini atadı. Altı üyeli kurulun başında, Wolfsburg merkezli şirketin açıkladığı gibi, grubun teknoloji departmanının pil iş alanına en son başkanlık eden Frank Blome bulunuyor. Merkezi Salzgitter’de bulunan Avrupa Anonim Şirketi (SE), Temmuz ayının başında faaliyete geçecek ve hammadde satın alma ve işlemeden, sözde birim hücrenin geliştirilmesine ve altı pil hücresinin yönetimine kadar tüm faaliyetleri bir araya getirecek. Başlangıçta Avrupa’da planlanan fabrikalar. Buna, kullanılmayan araç akülerinin daha fazla kullanılması ve değerli ham maddelerin geri dönüştürülmesi de dahildir.

 THYSENKRUPP

Thyssenkrupp plans 5,000 more job cuts, with steel branch in jeopardy |  News | DW | 19.11.2020

CEO Martina Merz, önümüzdeki yıllarda grubun servetini yönetmeye devam edecek. Denetim kurulu, sözleşmesini Mart 2028’in sonuna kadar beş yıl uzatmaya karar verdi.

 20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri APPLIED MATERIALS

Çip tedarikçisi, uzman tahminlerinin altında satışlar bekliyor ve yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. ABD şirketi, mevcut üçüncü çeyrek için artı veya eksi 400 milyon dolar için 6.25 milyar dolar üstleniyor. Analistler ise Refinitiv verilerine göre 6,7 milyar dolar bekliyorlardı. İkinci çeyrekte satışlar için tahminler yüzde 12 artarak 6,25 milyar dolara yükselmesine rağmen tutuldu. CEO Gary Dickerson, Çin’deki korona karantinalarının sonuçlarına atıfta bulundu: “Uygulamalı Malzemeler’in ürün ve hizmetlerine olan talep hiç bu kadar büyük olmamıştı, ancak tedarik zincirinde devam eden sorunlardan dolayı engellenmeye devam ediyoruz.”

 WALL STREET

20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Yükselen enflasyonun ABD ekonomisi üzerindeki yavaşlatıcı etkisi Wall Street’teki yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor. ABD borsaları, fiyat indirimleriyle tutarsız bir ticaret seyrinin ardından Perşembe günü kapandı.

Nasdaq 100 nedir?  Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 20 Mayıs Piyasa Gelişmeleri ASYA

Asya hisse senetleri, Çin’in gösterge borç verme oranını beklenenden fazla 15 baz puan düşürmesinin ardından Cuma günü erken ticarette yükseldi. Yetkililer ekonomik yavaşlamayı yumuşatmaya çalıştı.

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 6 Ocak

Alireza

9 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 19 Ocak

Alireza