ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

E-Araba

e-araba

Volkswagen, Mercedes, BMW, Ford: Katı hal pilleri yarışını hangi otomobil üreticisi kazanıyor?

İçten yanmalı motor ömrünün sonuna ulaştı. Otomotiv endüstrisi e-araba üretimine koşuyor. VW, Mercedes, BMW ve Ford, yeni bir aküye milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Menzil, güvenlik, daha kısa şarj süreleri – ve Çin’deki pil tedarikçilerine daha az bağımlılık. Büyük otomobil üreticilerinin katı hal pilleri için büyük umutları var. Şu anda geleneksel lityum iyon pillerin üretimi için kendi giga fabrikalarına on milyarlarca dolar yatırım yapıyorlar. Ama aynı zamanda, yeni teknolojiyi büyük bir maliyetle geliştiriyorlar.

e-araba | GER40.com

Yakın zamanda Mercedes-Benz e-araba için , ABD’li Factorial Energy şirketi ile elektrikli otomobiller için katı hal pil teknolojisini ortaklaşa geliştireceğini duyurdu. Grup, Kasım ayı sonunda yaptığı açıklamada, Mercedes’in genç şirkete çift haneli milyonluk yüksek bir yatırım yapacağını duyurdu. Aynı zamanda, kitle üreticisi Stellantis (Fiat, Peugeot, Chrysler) de ABD şirketine katıldı. CEO Carlos Tavares (63), “daha hızlı bir pazar lansmanı ve katı hal pil teknolojisine daha uygun maliyetli bir geçiş sağlamayı” umuyor.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir? 

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

E-araba pilinin performansı artıyor

e-araba | GER40.com

Teknoloji gerçekten seri üretime hazır ise elektrikli otomobilin çekiciliği artıyor. Katı hal pillerinde, şarj artık bir sıvı taşıyıcı malzeme ile taşınmamaktadır. Hücreler böylece daha hafif hale gelebilir ve bu da elektrikli arabaların menzilini arttırır. Otomotiv Endüstrisi Enstitüsü CEO’su Stefan Reindl, performansta yüzde 50’ye varan bir artış olduğunu varsayıyor. Ek olarak, daha yüksek enerji yoğunluğu ve daha hızlı şarj düşünülebilir.

Ancak, teknoloji hala çok uzakta. En azından Factorial Energy geçtiğimiz günlerde oda sıcaklığında çalışan bir hücre üretmeyi başardığını bildirdi. İlk pilot üretimler iki yıl içinde başlayabilir, belki de lüks segment için 2027’den itibaren ilk pahalı seri, ardından 2030’dan itibaren seri üretim – eğer teknik olarak her şey yolunda giderse. Riskler yüksek, başarılar belirsiz. Bu pilleri üretmek için yeni tasarlanmış makineler ve tamamen yeni geliştirilmiş üretim hatları gerekli olacaktır.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

E-araba için üreticileri şu anda hala tamamen lityum iyon pillere güveniyor. Üreticiler neredeyse tamamen Çin’den gelen tedarikçilere bağımlı. CATL veya LG gibi şirketler küresel ticarete hakimdir. Otomobil üreticileri daha bağımsız olabilmek için kendi akü fabrikalarına yatırım yapıyor. On yılın sonunda grubu tamamen elektrikli tahrike dönüştürmek isteyen Mercedes patronu Ola Källenius (52) sekiz gigafabrika fabrikasının inşasını duyurdu. Volkswagen, Avrupa’da kendi dev fabrikalarından altı tanesini kurmak istiyor. Salzgitter’e ek olarak, Skellefteå kuzey İsveç’te kuruldu ve İspanya’da üçüncü bir lokasyonun iyi beklentileri var.

Aynı zamanda, Wolfsburg merkezli şirket, katı hal pillerinin gelişimini de ilerletmeye çalışıyor. VW, lityum metal katı hal piller üzerinde çalışan ABD’li yeni kurulan Quantumscape’e şimdiye kadar 300 milyon ABD doları gibi etkileyici bir yatırım yaptı. Quantumscape’e göre pil, otomotiv endüstrisinin tüm gereksinimlerini karşılıyor: uzun hizmet ömrü, hızlı şarj özelliği, güvenlik, gerçekçi çalışma sıcaklığı ve hatta ikiye katlanan yüksek enerji yoğunluğu.

VW | GER40.com

VW e-araba için , start-up’ın ilk pil hücrelerini Nisan ayında kendi laboratuvarlarında test etti. Volkswagen Grubu sözcüsü tarafından onaylandığı üzere, katı yakıt hücresi ilk olarak premium segmentte kullanılacak. Grup, geri dönüşüm ve malzeme teknolojisi şirketi Umicore ve ABD’li start-up 24M ile çalışacağını duyurdu. Orta vadede, hammadde lityum bileşikleri de Almanya’da tanıtılacak ve yenilenebilir enerji projeleri teşvik edilecek.

BMW | GER40.com

BMW de e-araba için yeni teknolojiyle ilgileniyor. Mayıs ayında grup, katı hal pil üreticisi Solid Power’a toplam 130 milyon ABD doları tutarında yatırım yapılan bir finansman turunda Ford ile güçlerini birleştirdi. Solid Power, 2022’nin başında ortaklarına yeterlilik testleri ve araç entegrasyonu için ilk katı hal pillerini sağlamayı planlıyor.

DAX Analizi 27 Aralık

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

AVRUPA PİYASALARI

Alireza

DAX Analizi 16 Mart

Alireza

Yakında Wirecard hisselerinin ticaretini sonlandıralacak

Alireza