Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Ham Petrol nedir?

Ham petrol nedir ? | Ger40.com

Ham Petrol

Ham Petrol nedir? Ham petrol nasıl oluşur? , Ham petrol veya petrol doğal olarak yeraltında bulunur ve çıkarıldıktan sonra yakıt ve diğer ürünlere dönüştürülür. Petrol bir fosil yakıttır, yani milyonlarca yıl boyunca organik maddenin ayrışması sırasında üretilmiştir. Petrol, tortul kayaçların altında büyük miktarda ölü organizma – özellikle zooplankton ve algler- aşırı ısı ve basınca maruz kaldığında oluşur.

Ham petrol siyah veya koyu kahverengi bir sıvıdır, ancak bazen bu değerli maddenin çeşitli bileşimini gösteren sarı, kırmızı veya yeşil renkte de görülür. Ham petrol ürünlerine örnek olarak gazyağı, benzin ve dizel yakıt dahildir.

Ham Petrol nedir? | Ger40.com

Petrol ürünleri genellikle ham petrolden elde edilen ve benzer kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip kompleks karışımlardır. Bu konuda daha fazla bilgi için Jahan Chemi Physik dergisindeki yazımızda bizi takip edin.

Ham petrol nasıl oluşur?

Ham petrol hakkında araştırma yaparken herkesin aklına ilk gelen konu nasıl oluştuğudur, bu yüzden araştırmanızı bitirdikten sonra petrolün nasıl oluştuğunu açıklayabilmelisiniz. Dokuzuncu fen bilimlerindeki “Ham Petrol Nedir” dersinde de bu konu işlenmiştir.

Petrol, zooplankton ve algler gibi eski fosilleşmiş organik maddelerden elde edilen bir fosil yakıttır. Bu kalıntıların büyük bir kısmı, oksijensiz su veya çamur gibi tortularla kaplandıkları denizlerin veya göllerin dibine ulaşır ve aerobik koşullarda olduğundan daha hızlı ayrışır. Oksijen eksikliğinden dolayı anaerobik bakteriler sülfatları ve nitratları kullanarak ve bunları H2S ve N2’ye indirgeyerek enerji üretirler. Bu tür anaerobik bakterilerin varlığı nedeniyle, bu bileşikler hidroliz yoluyla daha da ayrışır.

HAM PETROLE YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

Ham Petrol nedir? | Ger40.com

Ham Petrol nedir? Deniz veya göl yatağında daha fazla tabakanın oluşması ile alt bölgelerde yoğun ısı ve basınç oluşur. Bu işlem organik maddeyi değiştirir, önce kerojen olarak bilinen mumsu bir maddeye dönüşür ve daha sonra katagenez olarak bilinen bir işlemle daha fazla ısı altında sıvı ve gaz halinde hidrokarbonlara dönüşür. Petrol oluşumu, hidrokarbonların yüksek sıcaklık veya basınçta veya her ikisi altında çoğunlukla ekzotermik çeşitli reaksiyonlarda ayrışmasından kaynaklanır.

Ham petrol neyin karışımıdır?

Sudan sonra insanların en çok ihtiyaç duyduğu sıvı yağdır. Petrol bir yakıt kaynağıdır ve birçok tüketici ürününde bulunur. Ham petrol, binlerce molekül ve organik bileşiğin bir karışımıdır.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Nasdaq 100 endeksi nedir?

Ham Petrol nedir? Bununla birlikte, farklı moleküler ağırlıklara sahip hidrokarbonlar bunun daha büyük bir bölümünü oluşturur. Bu nedenle ham petrolün kimyasal formülü net olarak belirlenememektedir. Ham petrolün viskozite, yoğunluk, kaynama noktası ve rengi gibi özellikleri de buna bağlı olarak farklıdır.

Ayrıca petrol kimyasında en bol bulunan hidrokarbonlar alkanlardır. Bu değerli sıvı ayrıca sikloheksanlar, aromatik hidrokarbonlar ve asfaltenler gibi daha karmaşık hidrokarbonlar içerir. Petrol kuyularının açılmasıyla elde edilir ve bileşenleri damıtma adı verilen bir işlemle ayrıştırılır. Ham petrol terimi genellikle işlenmemiş ham petrol ve rafine edilmiş ham petrolden üretilen diğer ürünler için kullanılır.

Ham petrolün sınıflandırılması

Ham Petrol nedir? | Ger40.com

 Coğrafi konuma göre sınıflandırma

Tüm dünyada, Brent petrolü, Teksas petrolü ve Umman petrol fiyatları için üç tür referans ham petrol vardır. Brent petrol, Kuzey Denizi’nden, İskoçya’dan Norveç’e kadar uzanan ve çoğunlukla Avrupa’ya ihraç edilen 15 çeşit petrolün bir karışımını içeriyor.

Ham Petrol nedir? Texas yağı, Kuzey Amerika’da ihtiyaç duyulan yağı sağlayan Texas eyaleti tarafından üretilen yüksek kaliteli ve hafif bir yağdır. Umman petrolü veya Dubai petrolü, Basra Körfezi’ndeki petrol fiyatları için de referanstır. OPEC petrolü, İran’ın ve Asya’nın petrol ihraç eden ülkelerinin çoğunun üye olduğu petrol fiyatları için başka bir referanstır.

 API derecesine göre sınıflandırma

Ger40.com

API standardı, ham petrolün yoğunluğunu su ile karşılaştırmak için kullanılan bir birimdir. API derecesine göre ham petrol için farklı sınıflandırmalar vardır, ancak genel olarak 15 API derecesinin altındaki ham petrol, ağır petrol ve 15’in üstü hafif petrol olarak bilinir. Ağır petrol, kükürt ve metaller içerir ve hafif petrole göre daha fazla arıtma gerektirir.

 Kükürt miktarına göre sınıflandırma

Kükürt, ham petrolde zararlı bir kirlilik olarak bulunur ve metal korozyonuna ve hava kirliliğine neden olur. %0,5’ten fazla kükürt içeren ham petrole ekşi yağ, bu miktar daha az ise tatlı yağ olarak bilinir. Tatlı yağ, daha yüksek saflığı ve çevreye zarar vermemesi nedeniyle daha kaliteli bir yağ olarak kabul edilir.

Ham petrol arıtma adımları

Ham Petrol nedir? Ham petrolün kullanılabilmesi için önce rafine edilmesi gerekir, bunun için sondaj kuyularından veya petrol platformlarından çıkarılan ham petrol rafine edilmek üzere rafineriye gönderilir. Petrol arıtma, her biri büyük önem taşıyan birkaç aşamadan oluşan karmaşık bir işlemdir. Bu adımlar şunlardır:

  • Tuzdan arındırma
  • Atmosferik damıtma ünitesi
  • vakum damıtma ünitesi
  • Termal kırma
  • Hidrojen ile saflaştırma
  • Katalitik çatlama
  • Katalitik reform
  • Alkilasyon ve izomerizasyon
  • Gaz Arıtma

Related posts

Volkswagen AG (VWAGY) ‘in odak noktası: Elektrikli çalıştırma ile ilgili sorunlar

Alireza

DAX Analizi 25 Ağustos

Alireza

Fresenius Medical Care Nedir? Canlı FMEA Fiyatı ve Grafiği

Alireza