Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX Analiz ve GörüşleriDAX AnaliziDAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Volkswagen Hissesi 9 Eylül

Volkswagen hissesi: VW’de içten yanmalı motorların hızlı bir şekilde kullanımdan kaldırılması sürecinde karar bekleniyor

Bir organik çiftçi ile otomobil şirketi Volkswagen arasındaki iklim koruma anlaşmazlığında, Detmold bölge mahkemesi Cuma günü nasıl devam edileceğine dair kararını açıkladı.

Dava ile çiftçi Ulf Allhoff-Cramer, Volkswagen‘i önümüzdeki yıllarda yanmalı motorlu otomobil satışlarını azaltmaya ve 2030’da tamamen durdurmaya zorlamak istiyor. Volkswagen şikayeti reddetmek için harekete geçti.

Davanın reddi mümkündür, ancak olası değildir. Bir mahkeme sözcüsü, dairenin yeniden ifade edilen önergelere ilişkin sözlü duruşmayı yeniden açmasının ve yeni bir duruşma tarihi belirlemesinin “ezici bir şekilde muhtemel” olduğunu söyledi.

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

62 yaşındaki şirket, dünyanın en büyük ikinci otomobil şirketini “devasa CO2 ayak izi” ile iklim değişikliğinden kısmen sorumlu olmakla ve dolayısıyla ticari varlığını tehlikeye atmakla suçluyor.

Allhoff-Cramer, bu yılın kurak yazını iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinin bir başka kanıtı olarak görüyor. Ona göre çayırları o kadar kurudu ki inekleri artık yeterince otlayamıyor ve bu nedenle pahalı yem verilmesi gerekiyor. Organik çiftçi, yaz “en kötü korkularımızı doğruladı” diyor.

Dava tazminatla ilgili değil. Bunun yerine çiftçi, VW‘nin CO2 emisyonlu ürünleri önceden öngörüldüğünden çok daha erken satmaktan kaçınmasını sağlamak istiyor. VW tarafından Braunschweig Bölge Mahkemesi önünde iki Greenpeace direktörü ve bir Fridays for Future aktivisti tarafından açılan benzer bir dava var. Detmold davası Greenpeace tarafından destekleniyor, her iki davada da avukat Roda Verheyen. Avukat konuya aşinadır: Aynı zamanda, enerji şirketi RWE’ye dava açan Perulu bir çiftçiyi temsil etmektedir.

Diğer otomobil şirketleri de iklim değişikliği suçlamalarıyla karşı karşıya: Alman Çevre Yardımı temsilcileri Münih’te BMW’ye ve Stuttgart’ta Mercedes-Benz’e dava açtı.

VW iddiaları reddediyor ve ayrıca elektromobilitedeki gelişmelere atıfta bulunuyor. VW avukatlarının verdiği cevapta, içten yanmalı motor kullanımının üreticinin değil, sürücünün etki alanında olduğu da söyleniyor. Üretim ve kullanım sırasında ortaya çıkan emisyonların yalnızca yüzde biri, grup tarafından kontrol edilen kaynaklardan geldi.

VW avukatları ayrıca, çiftçinin davada kasvetli iş beklentilerine atıfta bulunduğunu eleştirel olarak görüyor. Otomobil şirketinin avukatları, küçük ölçekli alanlar için iklim değişikliğinin somut sonuçlarının tahmin edilemediğinden şikayet ediyor. Bugün, “hangi somut formda – eğer varsa – yasal bir menfaatin zarar görebileceği tamamen öngörülemez”.

Greenpeace, Volkswagen‘in mantığının yanlış olduğunu düşünüyor. Çevre koruma kuruluşu, otomobil şirketinin nihayet sorumluluğuyla yüzleşmesini ve içten yanmalı motoru olabildiğince çabuk devre dışı bırakmasını talep ediyor. Greenpeace’e göre, VW‘nin mahkemedeki argümanları, otomobil üreticisinin kamuoyunda aradığı ekolojik bir öncü imajıyla çelişiyor.

Mayıs ayında davanın başlangıcında davacı çiftçi ve dolayısıyla çevre koruma örgütü de zor anlar yaşadı ve mahkeme iddiaların doğrulanmasını talep etti. Avukat Verheyen hala iyimser. Mahkemenin talimatlarına uyulduğunu ve endişelerin giderildiğini söyledi.

Nasdaq 100 endeksi nedir?

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir? 

Related posts

DAX Analizi 3 Ekim

Alireza

DAX Analizi 4 Nisan

Alireza

Endeksler analizi 25 Temmuz

Alireza