Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX Analiz ve GörüşleriDAX AnaliziDAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

DAX Analizi 5 Eylül (11:30)

DAX Analizi 12 Eylül

Gaz krizinin tırmanması Dax’ı aşağı çekiyor

DAX Analizi 5 Eylül (11:30), Gaz krizinin yeniden tırmanması, Pazartesi günü yerel borsa üzerinde gözle görülür bir etki yarattı. Almanya, Rusya’dan pratikte daha fazla gaz almıyor. Rus devlet şirketi GAZPROM, iddiaya göre teknik sorunlar nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar Nord Stream 1 boru hattı üzerinden tüm teslimatları askıya alıyor.

Gazprom: Avoid This Stock Due To Uncertainties | Seeking Alpha

DAX Analizi 5 Eylül (11:30)

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Kremlin, gaz arzının durdurulmasından yaptırım politikasını sorumlu tuttu. Ancak Kremlin patronu Vladimir Putin’in Ukrayna konusunda Batı’ya ve özellikle Almanya’ya daha fazla baskı yapmak istediğinden şüpheleniliyor. CMC Markets ticaret merkezinin baş piyasa analisti Jochen Stanzl, “Avrupa enerji sektöründe Lehman benzeri bir kriz korkusu büyüyor” dedi.

DAX endeksi (DAX 40), yüzde 3,27 kayıpla 12.623,11 puana geriledi. Cuma günü, en son ABD iş piyasası raporunun ardından gelen büyük rahatlama, önde gelen Alman endeksini 13.000 puanın üzerine çıkardı. Orta büyüklükteki hisse senetlerinin MDAX’ı Pazartesi günü yüzde 3,12 düşüşle 24.377,85 puana geriledi. Euro Bölgesi lider endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 2,7 kaybetti.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Rusya’dan gelen gaz teslimatının dondurulması nedeniyle, Amsterdam’daki enerji borsasında Avrupa doğalgaz fiyatı önemli ölçüde yükseldi ve bu da birbirine yakın enerji piyasalarında alım fiyatlarının daha da artmasına neden oldu. Yüksek gaz fiyatları ve artan teslimat kısıtlamaları, en büyük Alman gaz ithalatçısı Uniper’in rekor düşük seviyeye düşen ve son zamanlarda MDax’ta en düşük performans gösteren olarak neredeyse yüzde on düşen hisseleri üzerinde ağırlık yarattı.

DAX Analizi 5 Eylül (11:30),Görüşmenin bir diğer konusu da Şansölye Olaf Scholz’un (SPD) trafik ışığı koalisyonunun, 65 milyar avroyu aşan üçüncü bir destek paketi ile artan fiyatlar karşısında vatandaşları rahatlatmak istediğiydi. Planlanan bir önlem, belirli bir temel elektrik tüketimi için indirimli bir fiyatın uygulanması gerektiğidir. Bunun ötesinde ek bir tüketim için fiyat sınırlı olmayacaktır. Fiyat freni, elektrik piyasasındaki aşırı kârların savrulmasıyla finanse edilecek.

İngiliz yatırım bankası Barclays’den analist Peter Crampton, paketin Eon (EON SE) için olumlu ve RWE için olumsuz sürprizler yarattığını yazdı. Bu aynı zamanda hükümetin enerji şirketlerinden elde edilen fazla karların vergilendirilmesine beklenenden daha fazla odaklanmak istemesinden kaynaklanmaktadır.

Eon‘a bakan Crampton, tekliflerin insanları elektrik faturalarından kurtarmak için olumlu olduğunu sözlerine ekledi. Eon, ağlara ve satışlara odaklanırken, RWE öncelikle enerji üretiminde aktiftir. RWE hisseleri yaklaşık yüzde dört kaybetti ve Eon‘un hisseleri son zamanlarda neredeyse yüzde üç düştü.

Aşırı kârları savurma ihtimali, özellikle yenilenebilir enerjiler için proje geliştiricilerini vurdu. Güneş ve rüzgar santrali operatörü ENCAVIS’in hisseleri neredeyse yüzde dokuz, PNE’ninki ise yüzde beşten fazla düştü.

Nasdaq 100 endeksi nedir?

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir? 

Related posts

AVRUPA PİYASALARI

Alireza

DAX Analizi 8 Şubat

Alireza

25 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza