Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

Gaz endişeleri araba hisselerini etkiliyor

Gaz krizinin etkileriyle ilgili endişeler de Pazartesi günü otomotiv sektörünü açıkça olumsuz etkiledi.

Şu anda tamamen durdurulmuş olan Rus gaz arzı, piyasaya göre gazın karneye bağlanmasını daha olası kılıyor. Otomotiv sektörü zarar görebileceğinden, Avrupa sanayi endeksi özellikle yüzde 3,5 oranında keskin bir düşüş yaşadı. Bir diğer olumsuz faktör ise, ABD bankası Morgan Stanley’nin konjonktürel riskler nedeniyle sektörün notunu “zayıf” seviyeye indirmesi oldu.

Otomobil üreticileri arasında, Mercedes-Benz Group‘un hisseleri geçici olarak XETRA aracılığıyla yüzde 5,21 değer kaybederek 54,58 avroya, BMW‘nin hisseleri ise yüzde 3,04’ten 72,83 avroya düştü. Continental‘de yüzde 5.07’den 54.96 Euro’ya ve Vitesco Technologies’de yüzde 6.58’den 47.88 Euro’ya indirimlerin gösterdiği gibi, otomobil tedarikçisi hisseleri de oldukça sert etkilendi. VW Holding Porsche SE‘nin hisseleri de son zamanlardaki iyi bir koşunun ardından yüzde dört kaybetti, ancak bu Pazartesi günü Porsche AG’nin halka arzıyla ilgili haberler olabilir.

ABD bankası Morgan Stanley tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmaya göre, sektör marjları şu anda rekor seviyelere yakın, ancak önümüzdeki çeyreklerde baskı altına girmesi muhtemel. Mevcut enflasyon ortamında, uzmanlar tüketicilerin harcanabilir gelirlerine şüpheyle yaklaşıyor ve borçlanma maliyetlerinin gelişimini de eleştiriyor. Bu nedenle endüstrinin, otomobil pazarındaki kötüleşen fiyat dinamikleri ile artan üretim maliyetleri arasında sıkışıp kalması bekleniyor.

VW tercihli hisseleri Pazartesi günü zayıf ortamdan kaçamadı, ancak yüzde 2,2’lik bir indirim ile karşılaştırıldığında daha az düştü. Burada da yatırımcılar, spor otomobil yan kuruluşu Porsche AG’nin geleceğini dört gözle bekliyorlar. Stifel analisti Daniel Schwarz’ın bir çalışmada yazdığı gibi, halka arzı ile ilgili olarak, şimdiye kadar grup holding şirketi Porsche SE’nin yakın zamanda daha iyi gelişen hisselerini tercih etti. Artık VW avantajları için konuşan yönler var, diye ekledi. Bir Porsche AG’nin 85 milyar Euro’ya varan değerlemesi ve Porsche SE için dezavantajlı olan yükselen faiz oranları ortamı hakkında son raporlara atıfta bulundu. Ancak, her iki gazete için de satın alma tavsiyesine bağlı kalıyor.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?  DAX endeksi nedir?

Nasdaq 100 nedir?

Related posts

DAX Endeksi 15 Kasım HAFTALIK GÖRÜNÜM

Alireza

2022’de alınabilecek en iyi hisse senetleri nedir?

Alireza

DAX Analizi 10 Ağustos

Alireza